Finančná nezávislosť generácie millennials prichádza okolo dvadsiatky

Ilustračná snímka Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 22. augusta (TASR) - Dvadsiaty rok života je v prípade generácie „millennials“ zlomový. Vtedy sa stáva väčšina z nich finančne nezávislá od rodičov. Bankový účet je pre nich čoraz väčšou samozrejmosťou a otvárajú si ho v priemere medzi 18. a 19. rokom. Vyplýva to z údajov ČSOB a prieskumu agentúry TNS Slovakia medzi generáciou tzv. millennials vo veku 12-26 rokov.

Najviac závislá od príjmu od rodičov je v súčasnosti najmladšia skupina od 12 do 15 rokov. Rodičovská peňaženka je kľúčovým zdrojom príjmu pre osem z desiatich opýtaných (81 %). Vekom miera tejto závislosti postupne klesá. Závislosť od rodičovského príjmu priznávajú dve tretiny stredoškolákov (66 %) a každý druhý vysokoškolák (52 %). Nezanedbateľnú úlohu majú pre millennials aj peniaze od starých rodičov a finančné dary.

Vekom sa zvyšuje ochota mladých privyrobiť si počas brigády. S vidinou zárobku takto využíva svoj voľný čas tretina stredoškolákov (35 %) a necelé dve tretiny vysokoškolákov (60 %). Práve brigáda je hlavným dôvodom, pre ktorý si študenti otvárajú vlastné účty. Zriaďujú si ho dokonca častejšie, ako tomu bolo ešte pred dvomi rokmi. Majú ho už v priemere dvaja z troch opýtaných vo veku 16-19 rokov (69 %), pričom pre vysokoškolákov je už úplnou samozrejmosťou (95 %). Spolu s účtom využívajú najčastejšie internetbanking a platobnú kartu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.