Tempo rastu španielskej ekonomiky v 2. kvartáli stagnovalo

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP/Paul White

Madrid 25. augusta (TASR) - Tempo rastu španielskej ekonomiky v 2. kvartáli stagnovalo a nespomalilo sa, ako naznačoval rýchly odhad. Vyplýva to zo spresnených údajov štatistického úradu INE, ktoré dnes zverejnila agentúra RTTNews.

Konkrétne, hrubý domáci produkt (HDP) štvrtej najväčšej ekonomiky eurozóny sa v období apríl-jún 2016 zvýšil o 0,8 % v porovnaní s predchádzajúcim kvartálom, keď tiež stúpol o 0,8 %. Podľa rýchleho odhadu sa však jeho rast mal mierne spomaliť na 0,7 %.

HDP Španielska si udržuje stabilný 0,8-% medzikvartálny rast už od 3. štvrťroku 2015.

V medziročnom porovnaní sa výkon španielskej ekonomiky za tri mesiace do konca júna zvýšil o 3,2 % tak, ako naznačoval rýchly odhad. To je o niečo slabší výsledok ako 3,4-% rast HDP v 1. štvrťroku 2016.

INE zároveň uviedol, že výdavky španielskych domácností sa v sledovanom období medzikvartálne zvýšili o 0,7 %, ale vládne výdavky klesli o 1,6 %. Tvorba fixného kapitálu sa v 2. štvrťroku zrýchlila na 1,3 % z 0,3 % v predchádzajúcich troch mesiacoch. Export tovarov zo Španielska pritom vzrástol o 4,3 % a import stúpol o 2,7 %.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.