Ministerstvo chce u žiakov posilniť čitateľskú gramotnosť

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Bratislava 29. augusta (TASR) – Ministerstvo školstva chce v novom školskom roku u žiakov posilniť čitateľskú gramotnosť. Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) totiž zistil, že výsledky slovenských žiakov v matematickej, čitateľskej a prírodovednej gramotnosti zaostávajú za priemerom krajín OECD. Školský rok 2016/2017 tak bude Rokom čitateľskej gramotnosti a bude sa niesť pod heslom "Myslenie je pohyb".

Rezort školstva bude prostredníctvom webu NÚCEM postupne zverejňovať praktické informácie pre učiteľov, žiakov i rodičov zamerané na iniciatívy na podporu čítania. Pokles úrovne čitateľskej gramotnosti však podľa ministerstva nie je len slovenským špecifikom, ale týka sa aj iných krajín. Vo svete sa začína hovoriť o novom fenoméne - bibliofóbii alebo o takzvanej a-gramotnosti.

"Ide o trvalú ľahostajnosť voči čítaniu a knihám. Niektoré európske krajiny ako Belgicko, Španielsko, Francúzsko, Litva, Maďarsko, Portugalsko či Slovinsko prijali na zlepšenie úrovne čitateľskej gramotnosti rôzne plány a programy. Slovensko sa pridáva tiež," informovalo TASR ministerstvo. To v rámci Národnej stratégie zvyšovania úrovne a kontinuálneho rozvíjania čitateľskej gramotnosti pripravilo rozličné taktické iniciatívy. Vychádzalo pritom z toho, že čítanie je pohyb myšlienok a jeho rozvoj je spojený aj s pohybom tela.

"Šport prispieva aj k prekonávaniu pohodlnosti, a teda k budovaniu vytrvalosti, cieľavedomosti a sústredenosti. Rovnako aj čítanie si vyžaduje tréning, pravidelnosť a koncentráciu," vysvetlilo ministerstvo.

Jednou z prvých aktivít v novom školskom roku bude samotné odštartovanie Roku čitateľskej gramotnosti. Otvorí ho štátny tajomník rezortu školstva Peter Krajňák 1. septembra na Podtatranskom polmaratóne v Poprade.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.