Záujem o slovenské jaskyne stúpa, videlo ich vyše 350 000 ľudí

Na snímke je Jasovská jaskyňa v Medzevskej pahorkatine v západnej časti Košickej kotliny. Foto: TASR/František Iván

Bratislava 29. augusta (TASR) - Podzemnú krásu slovenských jaskýň vyhľadáva v tomto roku viac turistov než vlani. Za prvých sedem mesiacov tohto roka do nich zavítalo 351.480 ľudí, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka znamenalo podľa údajov Správy slovenských jaskýň (SSJ) nárast o 81.276 návštevníkov.

Aj keď tohtoročná návštevnosť jaskýň prekonáva údaje z rokov 2014 či 2013, stále ešte zaostáva za rokom 2008. Vtedy sa do slovenských jaskýň za sedem mesiacov roka vybralo 396.410 turistov, čiže o 44.930 viac než v tomto roku.

Interiér Harmaneckej jaskyne Foto: TASR/Veronika Klusková

Najväčší nápor pritom pocítili jaskyne v tomto roku v priebehu júla, vtedy ich navštívilo 169.332 ľudí. Turistov najviac priťahuje Belianska jaskyňa, ktorá sa nachádza vo Vysokých Tatrách. V tomto roku si ju prezrelo už 75.823 ľudí. Tesne za ňou nasleduje Demänovská jaskyňa slobody v Nízkych Tatrách s návštevnosťou 75.631 turistov.

Krásnohorská jaskyňa v NP Slovenský kras v okrese Rožňava je s ďalšími jaskyňami Slovenského a Aggtelekského krasu zapísaná od roku 1995 do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Prehliadka jaskyne je za pomoci vodcov v kompletnom jaskyniarskom výstroji. Foto: TASR/Milan Kapusta

Trojicu najnavštevovanejších jaskýň v tomto roku uzatvára Dobšinská ľadová jaskyňa, ktorá sa nachádza v Slovenskom raji. Videlo ju už 42.544 ľudí. Naopak, medzi najmenej vyhľadávané turistami patria Gombasecká či Jasovská jaskyňa, do ktorých doteraz zavítalo v tomto roku menej ako 10.000 ľudí.

Turisti môžu na Slovensku navštíviť celkovo 12 jaskýň, ktoré sú sprístupnené verejnosti.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.