Prezident Uzbekistanu Karimov je mŕtvy, napísal Reuters

Na archívnej snímke prezident Uzbekistanu Islam Karimov. Foto: TASR AP

Taškent 2. septembra (TASR) - Uzbecký prezident Islam Karimov zomrel vo veku 78 rokov po tom, ako utrpel mozgovú príhodu. Informovala o tom dnes svetová agentúra Reuters, ktorá sa odvoláva na tri zdroje z diplomatických kruhov.

"Áno, zomrel," povedal jeden zo zdrojov o Karimovovi, ktorý bol hospitalizovaný od soboty 27. augusta.

Vláda v Taškente dnes už skôr vydala stručnú správu, že prezident je chorý a nachádza sa v kritickom stave. To naznačovalo, že najľudnatejší štát strednej Ázie sa pripravuje na prvé odovzdanie moci od vyhlásenia nezávislosti v roku 1991.

Zdravotný stav Karimova (78) sa za posledných 24 hodín prudko zhoršil, uviedol uzbecký kabinet v spomínanom oznámení zverejnenom v oficiálnom vládnom denníku Narodnoje slovo vychádzajúcom v ruštine. Vláda dodala, že Karimov je v nemocnici od soboty 27. augusta, keď utrpel mozgovú porážku.

Na archívnej snímke vpravo ruský prezident Vladimir Putin a uzbecký prezident Islam Karimov počas stretnutia v Moskve 26. apríla 2016. FOTO TASR/AP Foto: TASR AP

Karimov vládol v Uzbekistane, ktorý je veľkým vývozcom bavlny a krajinou bohatou takisto na zlato a zemný plyn, autoritárskym štýlom od roku 1989 - najprv ako komunistický vodca a potom, po rozpade Sovietskeho zväzu v roku 1991, ako prezident.

Tvrdo potláčal každú opozíciu a verejne nepodporoval žiadneho nástupcu, napísala svetová agentúra AP v stredu 31. augusta, teda na štátny sviatok Deň nezávislosti.

Ruské tlačové agentúry v deň osláv uviedli, že ich viedol premiér Šavkat Mirzijojev, ktorý je podľa šíriacich sa fám možným nástupcom Karimova.

Neistota okolo zdravotného stavu prezidenta Karimova vyvolávala už niekoľko dní obavy, že Uzbekistan môže postihnúť vlečúci sa vnútropolitický zápas medzi záujmovými klikami o vedenie krajiny - a to môžu využiť islamskí radikáli.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.