Partizánske bude mať nového partnera, podtatranský Svit

Na snímke v nadživotnej veľkosti bronzová socha zakladateľa firmy Baťa, Tomáša Baťu pred bývalou obuvníckou fabrikou v Partizánskom. Foto: TASR - Pavol Remiaš

Partizánske 2. septembra (TASR)- Partizánske bude mať nové partnerské mesto - podtatranský Svit. Obe samosprávy spája rodina Baťovcov, návrh uzatvorenia Dohody o partnerstve a spolupráci schválili partizánski mestskí poslanci na svojom rokovaní 30. augusta.

"Naša história je analogická a v niektorých sekvenciách identická. Mesto Svit podobne ako mesto Baťovany začalo vznikať na zelenej lúke z titulu rozhodnutia manažmentu firmy Baťa. Boli to tí istí v tom istom triumviráte, ktorí v prípade mesta Svit v roku 1934 a v prípade mesta Baťovany v roku 1938 začali budovať nové mestá a nové miesta pre život občanov," pripomenul na rokovaní mestského parlamentu primátor Partizánskeho Jozef Božik.

Primátor Svitu Miroslav Škvarek si myslí, že ak sa mestám podarí zavŕšiť proces, ktorý je nastavený a dotiahnu partnerskú zmluvu do stavu, aby začali aj naozaj spolupracovať, bude to vec, ktorá ich bude spoločne posúvať dopredu. "Som presvedčený o tom, že to čo Baťovci nejakým spôsobom aj absolventi nejakým spôsobom udržiavajú, máme povinnosť my všetci presúvať na mladých, pretože naša budúcnosť je v mladých, naša budúcnosť je v tých, ktorí by mali to žezlo zdvihnúť a kráčať ďalej, a našou povinnosťou je naše mestá odovzdať funkčné a zveľadené," poznamenal.

Svit je už súčasťou ideovej platformy Československej baťovej spoločnosti, ktorá vznikla vlani v Partizánskom. Obe mestá sa dohodou, ktorú ešte len podpíšu, zaviažu, že budú rozvíjať, rozširovať a upevňovať svoje úzke vzťahy a vytvárať vzájomné spojenie v záujme zabezpečovania, rozširovania a ochrany záujmov svojich obyvateľov. Zároveň si budú vymieňať delegácie, usporadúvať kultúrne stretnutia, semináre, školiace programy s cieľom rozširovať a prehlbovať znalosti svojich obyvateľov v oblastiach ekonomickej spolupráce, turistiky, vzdelávania, vedy, výchovy, kultúry, športu, umenia, ochrany vybudovaného a prírodného životného prostredia a architektonického dedičstva či zdravotníctva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.