Eurokomisár odmietiol výzvy na prerušenie rokovaní o voľnom obchode

Európsky komisár Pierre Moscovici Foto: TASR/AP

Brusel 2. septembra (TASR) - Európsky komisár pre hospodárske a menové záležitosti a francúzsky socialistický politik Pierre Moscovici dnes v Paríži rozhodne odmietol návrh na prerušenie rokovaní s USA o Transatlantickom obchodnom a investičnom partnerstve (TTIP). Uviedla belgická rozhlasová a televízna stanica RTBF.

Francúzsky minister zahraničného obchodu Matthias Fekl považuje aktuálne kolo rokovaní medzi Európskou úniou a USA o voľnom obchode za neúspech. Podľa neho by sa rokovania mali začať nanovo a na novej báze. V rozhovore pre rozhlasovú stanicu RMC uviedol, že na konci septembra, keď sa ministri obchodu EÚ stretnú v Bratislave na neformálnom zasadnutí, v mene Francúzska požiada o zastavenie rokovaní o TTIP.

Rovnakú pozíciu zastáva aj francúzsky premiér Manuel Valls, ktorý je z tej istej Socialistickej strany (PS) ako Moscovici. Valls vo štvrtok (1.9.) vyzval na priznanie si "jasnej porážky" v rokovaniach o dohode o voľnom obchode medzi EÚ a USA, aj napriek jasnej podpore nemeckej kancelárky Angely Merkelovej pre tento projekt.

"Nezdá sa mi vhodné pozastaviť tieto rokovania," povedal na dnešnej tlačovej konferencii v Paríži eurokomisár Moscovici. Naopak, podľa jeho slov EÚ musí "pokračovať" a "navýšiť" svoje požiadavky voči Washingtonu, ktoré by mali byť zakomponované do ustanovení najväčšej obchodnej dohody na svete.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.