Ceny ropy vzrástli o 3 %, za celý týždeň sa ale prepadli takmer o 7 %

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 3. septembra (TASR) - Ceny ropy zaznamenali na záver piatkového obchodovania (2.9.) zhruba 3-% rast po tom, ako údaje o vývoji na americkom trhu práce zatlačili na kurz dolára. Za celý týždeň ale výrazne klesli, keďže aj naďalej pretrvávajú obavy z nadmerných zásob komodity na trhoch. Informovala o tom agentúra Reuters.

Americké ministerstvo práce v piatok oznámilo, že v auguste vzniklo v Spojených štátoch 151.000 nových pracovných miest. To bolo menej, než sa očakávalo (175.000) a podstatne menej v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom. V júli sa v USA po revízii smerom nahor vytvorilo až 275.000 nových pracovných pozícií a v podobnom rozsahu vznikali pracovné miesta aj v júni, keď ich vzniklo 271.000.

Augustové údaje tak vyvolali medzi analytikmi pochybnosti, či americká centrálna banka pristúpi na najbližšom zasadnutí 20.-21. septembra k zvýšeniu úrokových sadzieb. To spôsobilo pokles kurzu dolára, aj keď sa neskôr opäť čiastočne zotavil.

Okrem dolára ceny ropy podporili aj správy o počte aktívnych ropných vrtov v USA. Podľa spoločnosti Baker Hughes, ktorá tieto informácie poskytuje, sa počet aktívnych ropných vrtov v USA po stagnácii v predchádzajúcom týždni za tento týždeň zvýšil, ale len o jeden.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v novembri uzatvorila piatkové obchodovanie na úrovni 46,83 USD (41,84 eura) za barel (159 litrov). Oproti predchádzajúcej uzávierke to znamená rast o 1,38 USD (zhruba 3 %). Za celý týždeň ale cena Brentu klesla o 6 %, čo predstavuje najvýraznejší pokles za posledných päť týždňov.

Cena americkej ľahkej ropy WTI s októbrovým kontraktom vzrástla o 1,28 USD (tiež približne 3 %) a obchodovanie uzatvorila na úrovni 44,44 USD/barel. Za celý týždeň ale zaznamenala pokles približne o 7 %, čo znamená najvýraznejší pokles za osem týždňov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.