Český štátny rozpočet má našliapnuté k nule, veria ekonómovia

Foto: TASR

Praha 3. septembra (TASR) - Ekonomický rast a príliv peňazí z Európskej únie v spojení s pozdržanými investíciami tlačí očakávaný schodok českého štátneho rozpočtu výrazne nadol. Niektorí ekonómovia dokonca veria, že rozpočet môže skončiť nulovým schodkom alebo aj v prebytku. Informoval o tom server iDNES.cz.

Štyri mesiace pred koncom roka zverejnilo české ministerstvo financií rozpočtový prebytok na úrovni 81,2 miliardy Kč (3 miliardy eur), čo je najviac od vzniku Českej republiky. Rozpočet na celý rok 2016 pritom počítal so schodkom 70 miliárd Kč. Firmám sa ale darí, zamestnanosť vzrástla a domácnosti míňajú - to všetko prispieva k väčšiemu výberu daní. Navyše, súčasný výsledok politici pripisujú aj novým opatreniam proti daňovým únikom.

Na druhej strane však štát aj menej míňa, investuje. "Vo výsledku sa odráža ako celkový rast českej ekonomiky, tak slabšie kapitálové výdavky spolufinancované prostriedkami z európskych fondov," povedal Radomír Jáč, hlavný ekonóm Generali Investments.

Vlani o takomto čase boli investičné výdavky (obnova majetku štátu, dotácie podnikateľom na stavby a nákup technológií, dotácie do cestnej infraštruktúry) o 30,5 miliardy Kč vyššie. „Spolufinancovanie sa rozbieha veľmi pomaly," konštatuje Petr Dufek, analytik ČSOB. Nepripravenosť investičných projektov, ktoré by Európska únia Česku pomohla financovať, považuje za nežiaduce. Finálny schodok tipuje na 25 miliárd Kč. Michal Brožka z Raiffeisenbank je optimistickejší a deficit odhaduje na 16 miliárd Kč.

David Marek zo spoločnosti Deloitte dokonca predpovedá vyrovnaný rozpočet. Ako uviedol, za súčasnej ekonomickej situácie by to malo byť realistické. "Šanca, že tohtoročný rozpočet bude vyrovnaný, či dokonca prebytkový, rozhodne nie je malá," súhlasí Jan Vejmělek, ekonóm Komerčnej banky. Marek však varuje pred tým, aby sa peniaze dočasne usporené na neuskutočnených investíciách premárnili. Napríklad tým, že sa v predvolebnej eufórii bude pridávať na platoch štátnym úradníkom či zvyšovať dôchodky viac, než určuje výpočet.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.