VIDEO: V Londýne zapálili repliku historického centra

V rámci spomienkových podujatí pri príležitosti výročia Veľkého požiaru v Londýne spred 350 rokov zapálili v nedeľu večer 120 metrov dlhý drevený model historického centra metropoly na Temži. Foto: TASR AP

Londýn 5. septembra (TASR) - V rámci spomienkových podujatí pri príležitosti výročia Veľkého požiaru v Londýne spred 350 rokov zapálili v nedeľu večer 120 metrov dlhý drevený model historického centra metropoly na Temži.


Inštalácia amerického umelca Davida Besta, plávajúca na člne, pred zrakom tisícov divákov na oboch stranách rieky úplne zhorela. Repliku stavali počas projektu trvajúceho celé týždne okrem iných handicapovaní mladí ľudia, uviedla agentúra DPA.

Išlo o záverečné zo série podujatí, ktorými si v Londýne od štvrtka pripomínali veľký požiar z 2. až 5. septembra 1666.

Oheň vtedy zničil značnú časť mesta postaveného prevažne z dreva. Za obeť plameňom padlo viac ako 13.000 stavieb vrátane vtedajšieho symbolu Londýna, pôvodnej Katedrály sv. Pavla, ktorú neskôr nahradila baroková katedrála. Po požiari začali v britskej metropole používať ako stavebný materiál kameň a vznikla tam organizovaná hasičská služba a odvetvie poisťovníctva, informovala stanica BBC.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.