Prešovskí žiaci si mohli vybrať školu aj podľa jej profilácie

Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván

Prešov 5. septembra (TASR) - Do 12 základných škôl (ZŠ) v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov nastúpilo dnes 7144 žiakov, čo je o 109 viac ako vlani. Pre 910 z nich je to obzvlášť výnimočný deň, lebo do školských lavíc zasadli po prvý raz. Uviedla to hovorkyňa mesta Veronika Kmetóny Gazdová.

Každá z prešovských základných škôl je zameraná na športové, jazykové či iné smery, ktoré umožňujú rozvíjať danosti a predispozície detí a mládeže. "Každé dieťa je iné a každé má talent v inej oblasti. Profiláciou školy podporujeme u každého dieťaťa rozvoj jeho talentu, jedinečnosti a osobnosti. Rodičia školákov si tak môžu vybrať zo širokej ponuky našich škôl," uviedla primátorka Prešova Andrea Turčanová.

Školy zamerané na vyučovanie cudzích jazykov sú ZŠ Kúpená a ZŠ Bajkalská, pričom Bajkalská zároveň ponúka aj rozšírené vyučovanie matematiky. Na tú je zameraná aj ZŠ Májové námestie, ktorá má aj športové triedy bedmintonu a plaveckých športov. Futbalové triedy otvára ZŠ Mirka Nešpora, tiež sa zameriava aj na plavecké športy. ZŠ Československej armády zriaďuje hokejové triedy, je zameraná aj na hokejbal a zapojená do projektu Erasmus+, ktorý ponúka výmenné pobyty v rámci cezhraničnej spolupráce s európskymi školami. V tomto medzinárodnom projekte je aktívna aj ZŠ Šmeralova, ktorá má aj triedy pre nadané a talentované deti na matematiku a atletiku.

ZŠ Lesnícka je zameraná na výučbu cudzích jazykov a športové hry už od prvého ročníka. ZŠ Šrobárova sa v rámci vyučovania venuje umeleckým aktivitám žiakov, ZŠ Važecká najmä výtvarnému umeniu a tenisu.

Na deti so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami je zameraná v Prešove ZŠ Prostejovská, ktorá otvára aj futbalové triedy. Podmienky na vzdelávanie žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou vytvára ZŠ Matice slovenskej, ktorá ponúka výučbu anglického jazyka podľa certifikovaného projektu Jolly Phonics.

ZŠ Mukačevská, ktorá prešla pod zriaďovateľa DEUTSCH-SLOWAKISCHE AKADEMIEN, a. s., je zameraná na duálne vzdelávanie podľa nemeckého modelu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.