V Južnej Karolíne chceli zabiť komáre, usmrtili však milióny včiel

Na snímke včela letí okolo kvetu slnečnice na poli pri Frankfurteu nad Mohanom v Nemecku 30. augusta 2016. Foto: TASR/AP

Washington 5. septembra (TASR) – Úrady v americkom štáte Južná Karolína chceli zabiť komáre, no namiesto toho zabili milióny včiel. Tamojší včelári sú pobúrení a hovoria o masovom zabíjaní. "Dvor mi vyzerá ako po výbuchu atómovej bomby," povedala novinárom Juanita Stanleyová, majiteľka včelárstva Flowertown v okrese Dorchester. Tvrdí, že prišla o dva milióny včiel.

Na facebookovom profile svojej firmy zverejnila fotografie mŕtvych včiel. Musela spáliť aj úle, keďže postriekané a kontaminované boli aj tie. Úrady totiž tento raz vykonali letecký postrek, ktorý zasiahol všetko bez rozdielu. Doteraz postrekovali len z vozidiel.

Včelári sa tiež sťažujú, že úrady ich o postreku dostatočne neinformovali a vykonali ho neskoro ráno, keď sú včely už aktívne. Predstavitelia okresu však tvrdia, že včelárov varovali. Oznámenie o postreku zaslali miestnym médiám najprv dva dni vopred a potom večer pred postrekovaním. Tvrdia, že poslali aj e-maily a každému včelárovi osobne telefonovali. Včelári ale hovoria, že oznámenie neobsahovalo detaily o spôsobe postreku a druhu použitej chemikálie a ich otázky zostali nezodpovedané.

Foto: TASR

"Keď predtým postrekovali z áut, vopred mi o tom povedali a mohla som si včely ochrániť. Ale teraz mi o tomto leteckom postreku nikto nezavolal. Nikto mi nič nepovedal," sťažuje sa Juanita a dodáva: "Postrekovali o ôsmej, keď sú už všetky moje včely vonku a pracujú."

Úrady postrek vykonali čase od 06.30 do 08.30 h a použili sprej s chemikáliou Naled. Tá je podľa jej výrobcu pre včely vysoko toxická. Úrady majú preto chovateľov včiel pred postrekom varovať, aby ich nechali zatvorené v úľoch.

To však nepomôže divým včelám. Postreky sa preto majú vykonávať najneskôr dve hodiny po svitaní, keď aktivita komárov klesá a včely, naopak, začínajú lietať. Podobne sa môže postrek vykonať najskôr dve hodiny pred západom slnka, keď sú už včely späť v úľoch, no komáre sú vtedy práve najaktívnejšie.

Predstavitelia okresu Dorchester sa pred médiami včelárom ospravedlnili a na webovej stránke okresu informovali, že žiadne letecké postreky už nie sú plánované. Sľúbili tiež, že pred každým ďalším postrekom z vozidiel pošlú oznam tri až päť dní vopred a registrovaných včelárov budú kontaktovať aj telefonicky alebo e-mailom.

Viaceré americké štáty, najmä na juhu krajiny, v týchto týždňoch intenzívnejšie bojujú proti komárom. Kým doteraz striekali komáre pri premnožení či na žiadosť obyvateľov, teraz sa pridali aj obavy z komárov nakazených vírusom zika.

V Južnej Karolíne potvrdili dva prípady nakazenia sa týmto vírusom, obe osoby si to však priniesli z ciest do Južnej Ameriky. Lokálna nákaza vírusom sa zatiaľ objavila len na malom území pri Miami na Floride. Úrady tam už lokalizovali nakazené komáre. Rovnako tam používajú sprej s obsahom Naledu, ktorý je proti komárom veľmi účinný. Postrekujú však len z vozidiel.

V Európskej únii je chemikália Naled zakázaná. Vedecká komisia v Bruseli uviedla, že Naled sa v prítomnosti slnečného žiarenia mení na dichlorvos (dichlorvinyldimetylfosfát, DDP), ktorý môže spôsobiť genetické mutácie.

Podľa amerického Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) a Agentúry na ochranu životného prostredia (USEPA) je Naled v malých koncentráciách pre ľudí a zvieratá neškodný. Obe ustanovizne tvrdia, že Naled používajú už 50 rokov a nijaké negatívne následky zatiaľ neboli dokázané.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.