Na popradskom sídlisku Juh IV by mali postaviť nové bytové domy

Erb mesta Poprad Foto: Heraldický register

Poprad 6. septembra (TASR) – Na Suchoňovej ulici v Poprade by mali v budúcnosti pribudnúť ďalšie bytové domy. Samospráva plánuje vyhlásiť verejnú obchodnú súťaž na prenájom svojich pozemkov v časti sídliska Juh IV na výstavbu bytoviek, ktoré by mali byť postavené do začiatku roka 2018. Podľa slov viceprimátora mesta Poprad Pavla Gašpera by v tejto lokalite malo pribudnúť zhruba 100 bytov. Gašper informoval, že jednou z možností ako zabezpečiť výstavbu bytov je prenájom pozemku pre investora, ktorý na prenajatom pozemku postaví byty. Následne po kolaudácii bytového domu kúpi od mesta Poprad tento pozemok do svojho vlastníctva. Rovnako môže tieto byty odkúpiť do svojho vlastníctva samospráva, a to buď z vlastných zdrojov, alebo z prostriedkov Štátneho fondu rozvoja bývania. „V tomto volebnom období sme sa zamerali na to, aby sme zastavili pokles úbytku obyvateľov v Poprade, a naopak, naštartovali jeho nárast. Znamená to nájsť pre ľudí bývanie a prácu,“ skonštatoval viceprimátor.

V rámci podmienok verejnej obchodnej súťaže sme sa snažili eliminovať situácie, že investor nebude mať dostatok finančných prostriedkov a stavba ostane v štádiu rozostavania, neukončí ju a podobne,“ uviedla vedúca odboru správy majetku na Mestskom úrade v Poprade Iveta Borňáková s tým, že takouto podmienkou je preukázanie finančnej spôsobilosti vo výške minimálne jedného milióna eur. Rovnako sa musí zložiť zábezpeka vo výške 30.000 eur, ktorú navrhovateľom vrátia do 14 dní odo dňa vyhodnotenia návrhov. „Tým, že podmienky sú veľmi striktne nastavené, na verejnej obchodnej súťaži sa môžu zúčastniť len veľmi skúsení developéri. To predpokladá takú intenzitu výstavby, že v januári či februári 2018 by sme mohli mať postavené bytovky. V prípade, že by projekt meškal, riziko by zostávalo stále na developérovi a v tom spočíva to zníženie rizika pre mesto,“ vysvetlil Gašper. Podľa neho by na popradskom sídlisku malo vyrásť do 100 nových bytov.

V lokalite na sídlisku Juh IV chcelo v minulosti s výstavbou bytových domov začať už bývalé vedenie mesta. Išlo o projekt s názvom Nový Poprad, o ktorom sa hovorilo v roku 2010. Mesto však v roku 2014 zrušilo všetky zmluvné vzťahy so spoločnosťou Tenzona Invest, s.r.o., ktorá mala projekt Nový Poprad realizovať. Firma v tom čase nedokázala nájsť finančné prostriedky na plnenie zmluvy.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.