Bratislavskí poslanci budú dnes opäť rokovať o predaji pozemkov

Primaciálny palác Foto: TASR/ Michal Svítok

Bratislava 6. septembra (TASR) – Bratislavskí mestskí poslanci budú dnes poobede opätovne rokovať o predaji a prenájme pozemkov Národnej diaľničnej spoločnosti (NDS) pod obchvat Bratislavy. Hoci o tom diskutovali už na svojom mimoriadnom zasadnutí 25. augusta, pred samotným hlasovaním bolo mestské zastupiteľstvo dvakrát neuznášaniaschopné a napokon sa skončilo.

Časť poslancov v auguste upozorňovala, že predložený materiál na rokovanie sa líšil od toho pôvodného, a na niektoré pozemky existujú platné zmluvy, čo by umožnilo napadnúť legitimitu hlasovania.

NDS pre TASR koncom minulého týždňa uviedla, že v súčasnosti už podáva návrhy na vyvlastnenie. "Zároveň ostáva otvorený návrh v mestskom zastupiteľstve," skonštatovala hovorkyňa NDS Michaela Michalová.

Mestský poslanec a šéf mestskej dopravnej komisie Jozef Uhler dnes listom požiadal primátora i poslancov o zákonný postup pri predaji a prenájme pozemkov pod obchvat Bratislavy. Podľa poslanca dôležitou otázkou je, či dnešné zastupiteľstvo bude pokračovaním toho augustového, alebo ide o nové rokovanie. "Ak bude pokračovaním, tak si treba uvedomiť, že bolo prerušené v hlasovaní, a teda už nie je možné upraviť pôvodný protizákonný materiál, za ktorý by žiadny súdny poslanec nemohol hlasovať," povedal Uhler.

V prípade, že bude dnes nové zastupiteľstvo, podľa poslanca môže zastupiteľstvo ešte stihnúť postup "lege artis", ak magistrát predloží materiál, v ktorom budú poslanci hlasovať len o predaji pozemkov vo vlastníctve hlavného mesta, ktoré neboli zverené mestským častiam. "Zároveň je nevyhnuté, aby primátor dal urýchlene súhlas Ružinovu a Podunajským Biskupiciam na predaj dotknutých pozemkov zverených do ich správy," podotkol Uhler s tým, že Jarovce týmto procesom už prešli. Poslanec upozorňuje, že ak by sa niekto pokúsil o predaj pozemkov tak, ako je to v doterajšom materiáli uvedené, dopustil by sa vedomého porušenia zákona o Bratislave.

Námestník primátora hlavného mesta Milan Černý v auguste uviedol, že ak sa pôjde cestou vyvlastňovania, samospráva príde o 20 percent z predaja. "Ministerstvo okrem ceny za meter štvorcový (m2) v zmysle znaleckého posudku totiž ponúkalo o 20 percent viac pre mesto. V tomto prípade to znamená asi dva milióny eur. Milión pre mestské časti a milión pre hlavné mesto," podotkol námestník s tým, že do konca septembra musia mať NDS a rezort dopravy vyrovnané pozemky. Primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal v auguste podotkol, že mesto pripravilo všetky podklady na odpredaj pozemkov NDS.

Mestské zastupiteľstvo by sa dnes malo zaoberať aj návrhom poslankyne Lucie Štasselovej, ktorá chce primátora požiadať, aby bola vypísaná medzinárodná architektonicko-urbanistická súťaž na stvárnenie areálu bývalej Artmedie a priľahlého Tyršovho nábrežia. Chce tak dosiahnuť, aby mesto regulovalo výstavbu pri Sade Janka Kráľa. Poslanec Ján Buocik chce predložiť návrh na ustanovenie pracovnej skupiny pre prípravu všeobecne záväzného nariadenia, ktorým sa určí sadzba poplatku za rozvoj k 1. januáru nasledujúceho roka. Od novembra totiž nadobudne účinnosť zákon o miestnom poplatku za rozvoj, vďaka ktorému môže aj hlavné mesto do svojho rozpočtu získať od developérov niekoľko miliónov eur. 

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.