Pre Boje v Sýrii muselo viac než 100.000 ľudí opustiť svoje domovy

Turecký vojak stráži hranicu pred stovkami sýrskych utečencov Foto: TASR/AP

Ženeva 7. septembra (TASR) - Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) dnes informoval, že boje v sýrskej provincii Hamá, ktoré sa odohrávali na prelome augusta a septembra, prinútili k úteku približne 100.000 ľudí. Tento exodus sa odohral v priebehu ôsmich dní.

Ako spresnila agentúra AP, údaje zverejnené OCHA vychádzajú z údajov, ktoré tomuto úradu poskytli koordinačné strediská v oblasti. Podľa nich približne polovica z utečencov z Hamá sa uchýlila do provincie Idlib. OCHA poukazuje aj na nedostatok prístreškov a stanov, čo spôsobuje, že mnohé rodiny na úteku nocujú pod holým nebom, v parkoch.

OSN v utorok informovala, že viacero humanitárnych agentúr vyslalo do Hamá konvoj so životne dôležitými potrebami, pričom úlohou sprevádzajúcich osôb je aj posúdiť humanitárnu situáciu na mieste. Podľa OCHA ako útočisko slúži teraz aj niekoľko škôl vo vidieckych oblastiach v blízkosti Hamá, kde sa dočasnými prístreškami pre utečencov stali aj štyri mešity.

K úteku civilistov došlo po tom, ako islamistické jednotky minulý týždeň zaznamenali výrazný postup v provincii Hamá, ktorý sa snažili zastaviť vládne sily.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.