Poslanci poslali návrh na zvýšenie dôchodkov do druhého čítania

Na snímke seniori v dennom centre. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Bratislava 8. septembra (TASR) - Dôchodky by sa mali v budúcom roku na Slovensku zvýšiť najmenej o 2 % z priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku. Navrhuje to v novele zákona o sociálnom poistení Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR (MPSVR). Právnu normu dnes parlament poslal do druhého čítania.

Ako uviedol rezort práce, v roku 2017 sa dôchodkové dávky, okrem vyrovnávacieho príplatku, zvyšujú o pevnú sumu určenú percentom, ktoré sa určí ako súčet 90 % medziročného rastu spotrebiteľských cien a 10 % medziročného rastu priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve Slovenskej republiky vykázaných Štatistickým úradom SR za prvý polrok predchádzajúceho kalendárneho roka. Vzhľadom na pokles medziročného rastu spotrebiteľských cien, ktorý sa rozhodujúcou mierou podieľa na určení percenta zvýšenia, by sa však dôchodky v roku 2017 zvýšili len o minimálnu sumu. "V záujme toho, aby sa zabezpečilo zvyšovanie dôchodkových dávok v istej primeranej a dôchodcovskou verejnosťou akceptovateľnejšej sume, sa pevná suma zvýšenia v roku 2017 určí najmenej ako 2 % z priemernej mesačnej sumy daného druhu dôchodku," navrhuje ministerstvo práce.

Novelou zákona sa má upraviť aj percento zvýšenia úrazovej renty v budúcom roku. Tá sa má zvýšiť tiež minimálne o 2 %. "Pozostalostná úrazová renta, maximálna suma jednorazového odškodnenia, maximálna suma náhrady nákladov spojených s liečením a maximálna suma náhrady nákladov spojených s pohrebom sa zvyšujú spôsobom ustanoveným pre úrazovú rentu, preto sa tento postup bude aplikovať aj na uvedené úrazové dávky," doplnilo MPSVR SR.

Ak by ostal v platnosti súčasný zákon, v budúcom roku by sa dôchodky na Slovensku zvyšovali o 1,40 eura. "Vzhľadom na programové vyhlásenie vlády som mal záujem riešiť výšku valorizácie. Predložil som návrh, že ak výška valorizácie nedosiahne 2 % ako minimum, tak budú 2 % zachované, čo vo finančnom vyjadrení znamená 8,20 eura," vyčíslil minister práce Ján Richter (Smer-SD). Zároveň uviedol, že na valorizáciu dôchodkov bude dostatok peňazí. "V rámci rezortu prijmem isté opatrenia smerom k rozpočtu pre budúce obdobie. Pripravujeme napríklad ročné zúčtovanie odvodov, ktoré by malo v konečnej miere pomôcť aj štátnemu rozpočtu," dodal Richter s tým, že dôchodok sa bude zvyšovať o pevnú sumu. "Nerozťahujeme tie nožnice, ktoré by rozdeľovali dôchodcov z hľadiska výšky poberania dôchodku," podotkol Richter.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.