Americké aerolínie zakážu používanie telefónov Samsung Galaxy Note 7

Logo spoločnosti Samsung Electronics Foto: TASR/AP

Washington 10. septembra (TASR) - Majitelia nových smartfónov Samsung Galaxy Note 7 ich zrejme nebudú smieť počas letu používať ani nabíjať. Americký Federálny letecký úrad (FAA) odporúča aerolíniám, aby vzhľadom na nedávne správy o vznietení telefónu počas nabíjania zakázali jeho používanie.

Podľa agentúry AP ide o neobvyklý krok, keďže FAA nezvykne upozorňovať cestujúcich ani aerolínie na produkt konkrétnej značky. Reagoval tak na oznámenie Samsungu zo začiatku septembra, že zastavuje predaj smartfónu Galaxy Note 7. Samsung potvrdil 35 prípadov, keď batéria počas nabíjania explodovala.

Zákazníci, ktorí si už telefón kúpili, si ho budú môcť vymeniť za nový bez ohľadu na dátum nákupu. Oznámenie pritom prišlo len dva týždne po tom, čo Samsung tento nový telefón uviedol na trh a odvtedy predal vyše jeden milión kusov.

Tri najväčšie americké letecké spoločnosti - American Airlines, Delta Air Lines a United Airlines - študujú odporúčanie FAA. Aerolínie sa zatiaľ vyjadrujú veľmi opatrne. Nevedia si predstaviť, ako by mohli zabezpečiť, že cestujúci budú mať telefóny počas letu skutočne vypnuté. Iba hovorca United Airlines uviedol, že palubní sprievodcovia už dnes začnú v bezpečnostných pokynoch upozorňovať cestujúcich na Samsung Galaxy Note 7.

Ostatné veľké aerolínie vo svete už zareagovali. Napríklad, Singapore Airlines zakázali používanie a nabíjanie telefónov počas letu a austrálsky Qantas žiada cestujúcich, aby ich nepoužívali.

Bezpečnostní experti už niekoľko rokov poukazujú na riziko vznietenia nabíjateľných lítium-iónových batérií pri preprave v lietadlách. Letecký výbor OSN vo februári tohto roka odporučil krajinám, aby dočasne zakázali prepravu týchto batérií v civilných lietadlách. Odporúčanie sa netýkalo batérií v zariadeniach, napríklad, telefónoch, notebookoch či tabletoch.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.