Nezabudnuteľný major Terazky by sa tento rok dožil 80 rokov

Pavel Landovský Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Havlíčkov Brod/Bratislava 10. septembra (TASR) - Legendárny český herec, dramatik, bývalý protikomunistický disident, signatár Charty 77 a priateľ zosnulého posledného federálneho československého prezidenta Václava Havla, Pavel Landovský by sa v nedeľu 11. septembra dožil 80 rokov.

Pavel Landovský sa narodil v Havlíčkovom Brode 11. septembra 1936. Vyučil sa za nástrojára a po maturite na strojníckej priemyslovke sa celkom štyrikrát márne pokúšal dostať na štúdium herectva pražskej Divadelnej fakulty Akadémie múzických umení (DAMU). Postupne sa vypracoval medzi najznámejších československých hercov, hoci nemal nijaké formálne herecké vzdelanie. "Žiadne herecké vzdelanie nepotrebujem – ja nikdy nehrám! Chcem si tuto v Kytíne (obec, do ktorej sa Landovský utiahol z Prahy) založiť školu neherectva, kde by som ľudí odnaúčal hrať," povedal v rozhovore pre magazín Reflex herec, ktorého divadelný teoretik Jaroslav Vostrý označil za kultúrny fenomén.

Hoci prvýkrát sa Landovský pred kamerou objavil už v roku 1956 v malej úlohe v snímke Alfréda Radoka Dědeček automobil, výraznejšiu hereckú príležitosť dostal vo filme z vojenského prostredia Pavla Juráčka Každý mladý muž (1965). Herec účinkoval okrem iného aj v oscarovom filme režiséra Jiřího Menzela Ostro sledované vlaky (1966). Neskôr pôsobil v pražskom Činohernom klube. Po podpise Charty 77 bol v rámci akcie Asanácia vyhnaný do emigrácie a v Rakúsku sa stal hercom viedenského Burgtheateru. Od roku 1989 však znova hral doma v Českej republike.

Slovenskí diváci si ho pamätajú ako nezabudnuteľného majora Terazkyho v komédii Černí baroni. Hral v celom rade ďalších filmov, napríklad Utrpenie mladého Boháčka, Neznesiteľná ľahkosť bytia či v komédii Vratné lahve režiséra Jana Svěráka. Pozoruhodný bol jeho výkon vo sfilmovanej divadelnej hre Václava Havla Audiencia. Okrem herectva sa venoval aj divadelnej tvorbe.

V rozhovoroch, ktoré vo výnimočných prípadoch Landovský poskytol, sa nebál kritizovať domácu politickú scénu. S obľubou a ostro vystupoval proti súčasnému českému prezidentovi Milošovi Zemanovi. Za tieto výroky ho niektorí vnímali ako ikonu Českej republiky a nezabudnuteľného zabávača, iní ho za to odsudzovali. Herec, v spoločnosti označovaný za búrliváka, mal slabosť pre ženy a ony pre neho. Celkovo bol štyrikrát ženatý.

Umelca dlhšie trápili zdravotné problémy. Za mozgovou príhodou, ktorú prekonal, boli podľa neho výsluchy Štátnej bezpečnosti (ŠtB), ktoré absolvoval v priebehu 70. rokov minulého storočia. Priznal to v 13. Komnate Českej televízie.

Herca napokon zradilo srdce. Hviezdny protagonista tzv. trezorových komédií Pavel Landovský zomrel na infarkt 10. októbra 2014 v Prahe vo veku 78 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.