USA dajú Izraelu vojenskú finančnú pomoc 38 miliárd USD na 10 rokov

Americký prezident Barack Obama. Foto: TASR/AP

Tel Aviv 15. septembra (TASR) - USA poskytnú Izraelu pomoc vo vojenskej oblasti v rekordnom objeme 38 miliárd dolárov (v prepočte takmer 34 miliárd eur) v priebehu desaťročia od roku 2019. Na balíku sa dohodli na rokovaniach prebiehajúcich niekoľko mesiacov predstavitelia oboch krajín, ktorí včera podpísali vo Washingtone príslušnú dohodu.

Informáciu priniesla tlačová agentúra DPA.

Americký prezident Barack Obama v tejto súvislosti konštatoval, že ide o najväčšiu podporu svojho druhu v histórii Spojených štátov. Doteraz predstavovala vojenská pomoc USA Izraelu tri miliardy USD (asi 2,8 miliardy eur) ročne.

Izrael vníma vojenskú pomoc ako zabezpečenie kvalitatívneho náskoku svojich ozbrojených síl, predovšetkým letectva, s ohľadom na potenciálnych nepriateľov z regiónu, osobitne Irán.

Rokovania o tomto balíku pomoci podľa informácií médií sťažilo napätie vo vzťahoch medzi prezidentom USA Barackom Obamom a premiérom židovského štátu Benjaminom Netanjahuhom, ktorý je najostrejším kritikom dohody medzinárodného spoločenstva s Iránom o kontroverzne vnímanom jadrovom programe.

Ako informoval izraelský rozhlas, židovský štát sa v rámci novej dohody zaviazal, že nepožiada americký Kongres o ďalšiu mimoriadnu vojenskú pomoc. Netanjahu podľa médií súhlasil v rámci novej dohody aj s postupnou rezignáciou na osobitnú úpravu, ktorá doteraz umožňovala jeho krajine využiť časť vojenskej pomoci z USA na nákup a rozvoj domácej zbrojárskej produkcie, a to od šiesteho roku platnosti novej dohody.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.