Johnson: Británia naďalej podporuje zachovanie sankcií voči Rusku

Britský minister zahraničných vecí Boris Johnson. Foto: TASR/AP

Kyjev 15. septembra (TASR) - Británia naďalej podporuje zachovanie sankcií, ktoré na Rusko uvalil Západ v súvislosti s konfliktom na Ukrajine. Počas stredajšej prvej návštevy Kyjeva od júlového nástupu do funkcie to uviedol šéf britskej diplomacie Boris Johnson.

Podľa agentúry Reuters zdôraznil, že Británia bude pokračovať v doterajšej politike podpory Ukrajiny aj napriek júnovému referendu, ktoré rozhodlo o odchode Spojeného kráľovstva z EÚ. V tejto súvislosti označil za kľúčové zachovanie sankcií voči Rusku.

Johnson vyhlásil, že ďalší vývoj mierového procesu na východnej Ukrajine závisí v predovšetkým na Moskve.

"V prvom rade je to Rusko, ktoré musí urobiť pokrok v oblasti bezpečnosti. Mali by však k tomu spoločne prispieť všetky strany," povedal Johnson, ktorý sa počas pobytu v Kyjeve stretol s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Pavlom Klimkinom.

Johnson zároveň vyjadril podporu diplomatickým snahám o zaistenie trvalého prímeria v Donbase, o ktoré sa usilujú šéfovia diplomacií Francúzska a Nemecka Jean-Marc Ayrault a Frank-Walter Steinmeier. Obaja naposledy spomínaní ministri v stredu taktiež pricestovali do Kyjeva, kde sa stretli s ukrajinským prezidentom Petrom Porošenkom.

Obe strany konfliktu na východe Ukrajiny prisľúbili, že budú dodržiavať nové sedemdňové prímerie, ktoré malo oficiálne vstúpiť do platnosti o polnoci zo 14. na 15. septembra. Pokoj zbraní výslovne podporila aj Moskva.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.