FOTO: Tvrdá zrážka vlaku a kamiónu vo Veľkom Mederi: Zranili sa všetci

Na železničnom priecestí vo Veľkom Mederi sa 16. septembra 2016 ráno zrazil vlak súkromného dopravcu RegioJet s kamiónom. Na mieste zasahujú hasiči aj záchranári. Ranná nehoda vlaku s kamiónom si podľa doterajších informácii vyžiadala 14 zranených. Foto: TASR

Bratislava 16. septembra (TASR) - Na železničnom priecestí vo Veľkom Mederi sa dnes ráno zrazil vlak súkromného dopravcu RegioJet s kamiónom. Vo vlaku sa malo viesť 35 ľudí. Na miesto už dorazil aj minister dopravy Árpád Érsek (Most-Híd).

"Dojmy sú veľmi zlé. Vo vlaku bolo 35 ľudí, každý sa zranil a zranili sa aj dvaja ľudia v kamióne. Traja ľudia sú ťažko zranení," povedal pre TASR Érsek.

Vo vážnom stave má byť aj rušňovodič. "Po nehode zostal zakliesnený vo vlaku, hasiči ho museli z kabíny vystrihovať," ozrejmila hovorkyňa Železníc SR Martina Pavliková. Hirjak nevylúčil, že sa počet zranených môže ešte zvýšiť.

Na železničnom priecestí vo Veľkom Mederi sa 16. septembra 2016 ráno zrazil vlak súkromného dopravcu RegioJet s kamiónom. Na mieste zasahujú hasiči aj záchranári. Ranná nehoda vlaku s kamiónom si podľa doterajších informácii vyžiadala 14 zranených. Foto: TASR

"Rušňovodičov zdravotný stav je, bohužiaľ, vážny a bol letecky prevezený do nemocnice," povedal Aleš Ondrůj, PR manažér spoločnosti RegioJet. Podľa jeho slov na mieste ošetrili cestujúcich s otrasom mozgu, zlomeninami a drobnými zraneniami a odreninami spôsobenými nárazom.

Na mieste zasahujú hasiči aj záchranári. "Zasahujú tam dve ambulancie vrtuľníkovej a štyri pozemné ambulancie záchrannej zdravotnej služby," priblížil Hirjak. Na mieste udalosti je už aj evakuačný autobus HaZZ, v ktorom hasiči ošetrujú ľahko zranené osoby," uviedla Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru (HaZZ).

Na tomto železničnom priecestí sa podľa slov ministra nehody stávajú často, a to aj tragické. O tom, ako zlepšiť bezpečnosť, špekulovať nechcel. "To naozaj musia povedať fundovaní odborníci či znížiť rýchlosť, alebo vybudovať závory. Železničné priecestia na Žitnom ostrove sú veľmi frekventované, nakoľko je to jediná trasa, ktorá vedie z Bratislavy do Komárna," poznamenal.

V dôsledku nehody sú poškodené koľaje aj zabezpečovacie zariadenie na priecestí. Náhradnú dopravu v úseku Veľký Meder – Zemianska Oľča tak zabezpečujú autobusy. Minister verí, že situácia sa znormalizuje počas víkendu.

"Železnice SR okamžite nasadili všetky sily a prostriedky na odstránenie následkov zrážky," informovala TASR ich hovorkyňa Martina Pavliková. Kedy sa obnoví železničná doprava, nie je podľa jej slov zatiaľ možné povedať.

Na železničnom priecestí vo Veľkom Mederi sa 16. septembra 2016 ráno zrazil vlak súkromného dopravcu RegioJet s kamiónom. Na mieste zasahujú hasiči aj záchranári. Ranná nehoda vlaku s kamiónom si podľa doterajších informácii vyžiadala 14 zranených. Foto: TASR

Príčiny nehody sú predmetom vyšetrovania. "Železničné priecestie je zabezpečené výstražnou svetelnou a zvukovou signalizáciou bez závor, v čase nehody bolo plne funkčné a v činnosti," doplnila Pavliková.

K nehode vlaku REX 774 (Komárno - Bratislava) došlo približne o 7.15 h. "Železničné priecestie je zabezpečené zvukovou a svetelnou signalizáciou, ktorá podľa prvotných informácií bola plne funkčná a kamión v takom prípade nemal na priecestí čo robiť," poznamenal Ondrůj.

Vlaková súprava sa okrem posledného vozňa pri nehode vykoľajila. Havarovaný kamión zostal po zrážke prevrátený v záhrade priľahlého domu. "Hasiči z neho zachytávajú unikajúce prevádzkové kvapaliny," priblížila Farkasová.

Medzi Zemianskou Oľčou a Veľkým Mederom zavádza RegioJet náhradnú autobusovú dopravu.

.

TASR prináša výberovú chronológiu nehôd vlakov v SR:

26. októbra 2012 - O 15.24 h na trati Bratislava Vinohrady - Bratislava Hlavná stanica na 2. traťovej koľaji vlak Os 2018 narazil zozadu do vlaku Os 4618. Rušeň osobného vlaku 2018 sa následne vykoľajil. V dôsledku zrážky vlakov bolo zranených 23 osôb. Najhoršie bol na tom rušňovodič.
13. októbra 2010 - Na železničnej stanici v Žiline narazil posunujúci rušeň do súpravy rýchlika odchádzajúceho do Čadce a Krakowa. Na rýchliku sa vykoľajilo hnacie vozidlo a tri vozne. Ľahko sa zranila vlakvedúca a sprievodkyňa.
1. apríla 2010 - Na železničnej stanici v Spišskej Novej Vsi sa zrazili dva vlaky. Nehoda si vyžiadala tri ľudské životy. Vo vagóne bolo desať ľudí zranených, z toho jeden ťažko. V elektrickom rušni, ktorý narazil do osobného vlaku, boli štyria ľudia, z toho jeden bol inštruktor, ktorý zaúčal nového rušňovodiča. Jediný, ktorý zo štvorice prežil, je práve mladík, ktorý sa pripravoval na nové povolanie. K nehode došlo krátko po 11.30 h, keď do stojaceho osobného vlaku narazil zozadu elektrický rušeň Železničnej spoločnosti CARGO Slovakia. Pri náraze sa jednou osou vykoľajil jeden vagón osobného vlaku.
17. apríla 2008 - Zrážka vlakov na Hlavnej stanici v Bratislave si vyžiadala škodu za vyše 700.000 korún (20.777,06 eura). Do stojaceho medzinárodného rýchlika EuroCity, ktorý smeroval do Prahy, narazil zozadu rušeň s troma osobnými vozňami. Pri nehode, ktorá sa stala zhruba o 16.20 hod., sa ľahko zranilo 11 ľudí. Rušňovodič posunového vlaku vo výpovedi uviedol, že mal k posunu na prvú koľaj povolenie. Pri príjazde v asi 30-kilometrovej rýchlosti mu ale vo výhľade bránila vlaková súprava, ktorá stála na druhej koľaji, preto neskoro zaregistroval rýchlik EuroCity. Napriek tomu, že rušňovodič zatiahol rýchlobrzdu, zrážke nedokázal zabrániť.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.