Mečíř: Je smutné, že prehrávame 0:2, Austrálčania však boli lepší

Na snímke nehrajúci kapitán slovenského daviscupového tímu Miloslav Mečíř. Foto: TASR/Martin Baumann

Sydney 16. septembra (TASR) - Slovenskí tenisti prehrávajú po úvodnom dni barážového stretnutia o účasť vo svetovej skupine Davisovho pohára na tráve v Sydney s domácou Austráliou 0:2. V úvodnom singli zvíťazil líder "protinožcov" Nick Kyrgios nad Andrejom Martinom 6:3, 6:2, 6:4. O druhý bod pre austrálske farby sa v aréne Kena Rossewalla postaral Bernard Tomic, ktorý zdolal slovenskú jednotku Jozefa Kovalíka 7:6 (5), 6:4, 6:4. Austrálčania môžu spečatiť svoj triumf už v sobotňajšej štvorhre, v ktorej by o 5.00 ráno SELČ mali nastúpiť Sam Groth s Johnom Peersom proti páru Martin, Igor Zelenay.

Nad štartom Kyrgiosa v dueli proti Slovensku visel dlho otáznik. Šestnásty hráč svetového rebríčka ATP sa však napokon zotavil zo zranenia ohýbača bedrového kĺbu, ktoré utrpel na US Open. Austrálčanovi vyšiel úvod zápasu a po brejku v šiestom geme sa ujal vedenia 4:2. Martin síce následne kontroval rebrejkom, no záver setu patril austrálskej jednotke. Druhý set bol jasne v réžii Kyrgiosa, ktorý skvele podával a lepšie returnoval ako finalista antukového turnaja ATP v Umagu. V treťom dejstve za stavu 2:1 pre Martina sa Kyrgiosovi pustila z nosa krv a požiadal o medical time out. Po návrate na dvorec stratil servis, v ďalších minútach však otočil na 5:3 a dotiahol zápas do úspešného konca. V desiatom geme premenil po priamom bode z podania hneď prvý mečbal.

Martin bol po prehre sklamaný. "Proti takému hráčovi, ako je Kyrgios, si musíte držať servis, čo sa mi žiaľ nepodarilo. Dokážem zahrať oveľa lepšie, robil som priveľa chýb a podanie bolo dnes mojou slabinou. Musím na ňom popracovať, na tráve je veľmi dôležité. Nick získal pri svojom servise veľa ľahkých fiftínov, to bol hlavný rozdiel. Ja som mu na returne moc neublížil. Ukázal, prečo je hráč elitnej svetovej dvadsiatky. Za stavu 3:1 v treťom sete som zacítil šancu na možný zvrat, no pri mojom podaní som neurobil ľahké body. On tam naopak zahral dobré údery, dokázal sa skoncentrovať," povedal Martin pre oficiálnu daviscupovú stránku.

Kyrgios mal po suverénnom triumfe nad Martinom veľkú radosť. "Odohral som skvelý zápas, v dôležitých momentoch som si dokázal pomôcť kvalitným podaním. Na začiatku tretieho setu mi začalo krvácať z nosa, no nevyviedlo ma to z miery. Niečo podobné sa mi v minulosti stalo už viackrát. Veľká vďaka patrí divákom, ktorí vytvorili výbornú atmosféru a počas celého zápasu ma povzbudzovali," povedal Austrálčan v prvom interview priamo na kurte. Na pozápasovej tlačovej konferencii pochválil Martina za predvedený výkon. "Každý očakával, že súper bude zrelý na uterák, no opak bol pravdou. Myslim si, že Martin dnes predvádzal skvelý tenis. Výborne si zvykol na trávu. Na tomto povrchu sa cítil veľmi komfortne, často využíval slajz, ktorý je na tráve veľmi účinný. Tretí set nebol pre mňa vôbec jednoduchý."

V úvode zápasu medzi Tomicom a Kovalíkom si obaja suverénne vyhrávali svoje podania. Ani jeden z hráčov sa nevedel chytiť na returne a diváci videli málo výmen. Za stavu 5:4 sa Tomic prepracoval k trom setbalom. Kovalík ich odvrátil a vynútil si tajbrejk, v ňom však ťahal za kratší koniec. O osude skrátenej hry rozhodla nevynútená chyba slovenského reprezentanta za stavu 4:5. V druhom dejstve Kovalíkovi odišlo prvé podanie, čo bola voda na mlyn Tomica, ktorý za stavu 3:2 súpera brejkol a potom mu stačilo držať si servis. Po prvom podaní stratil v celom sete iba dva fiftíny. Na začiatku tretieho dejstva po dvoch brejkoch odskočil Kovalíkovi na 4:0. V ďalších minútach Tomic stratil koncentráciu a dovolil súperovi vyrovnať na 4:4, koncovku si však postrážil. V desiatom geme premenil pri vlastnom podaní hneď prvý mečbal.

Kovalíka mrzelo, že nevyhral prvý set. "Hral som v ňom dobre, no v tajbrejku za stavu 4:5 prišla chyba, ktorá rozhodla. Volej som zahral do siete, predtým však Tomic predviedol kvalitné obhodenie. Tajbrejk je vždy lotéria. Súper hral veľmi dobre, na servise mi nedal veľa šancí. V treťom sete za stavu 0:4 som si to začal viac užívať. Bol som na pokraji prehry, už som nemal čo stratiť. Tomic tam urobil chyby pri podaní, ja som začal servovať lepšie a vyrovnal na 4:4. Škoda, že som potom stratil servis. Atmosféra na centri bola skvelá. Nastúpiť na tráve bolo pre mňa niečo špeciálne, počas roka na nej hrám prakticky iba vo Wimbledone. Dúfam, že v sobotu vyhráme štvorhru a v nedeľu si zahrám s Kyrgiosom."

Tomic bol po skončení súboja spokojný. "Získať bod v daviscupovom dueli v aréne Kena Rossewalla je skvelý pocit. Keď sme sa dozvedeli, že dejiskom barážového stretnutia bude Olympijský park v Sydney, mali sme z toho veľkú radosť. Davisovmu poháru sa nič nevyrovná. Milujem túto súťaž celým srdcom a dušou. Teší ma, že po úvodných dvojhrách vedieme 2:0, boli to veľmi dôležité zápasy. Za stavu 4:0 v treťom sete som stratil koncentráciu, no koncovku som našťastie zvládol," povedal 21. hráč svetového rebríčka ATP v prvom interview priamo na kurte. Spokojný bol aj austrálsky kapitán Lleyton Hewitt. "Chlapci odviedli naozaj skvelú robotu. Po prvom dni vedieme 2:0, to je perfektný štart," citovalo slová bývalej svetovej jednotky twitterovo konto Austrálskej tenisovej federácie.

Podľa slovenského kapitána Miloslava Mečířa Austrálčania v úvodný deň potvrdili úlohu favorita. "Je smutné, že po prvom dni prehrávame 0:2, no Austrália bola favoritom. Kyrgios i Tomic hrali veľmi dobre, cítili sa na tráve pohodlnejšie ako naši, mali väčšiu sebadôveru. V dôležitých momentoch vedeli, čo zahrať, mohli sa oprieť o kvalitné podanie. Boli konštantnejší, klobúk dolu pred ich výkonmi. Andrej Martin nebol spokojný s podaním, nevedel nájsť správny rytmus. Kyrgios je talentovaný, má pestrú škálu úderov, veľmi dobre returnoval. Je veľmi ťažké proti nemu hrať. Jozef Kovalík servoval dobre, aj keď v niektorých gemoch mu nešlo prvé podanie, ale je ťažké udržať si vysoké percento počas celého zápasu. Keď v treťom sete prehrával 0:3, povedal som mu, že nemá čo stratiť, nech sa uvoľni a bojuje. Tomic tam stratil koncentráciu, znervóznel. Ak by si Jojo potom príliš nezačal uvedomovať, že je 4:4, mohol tretí set vyhrať, no v deviatom geme mu nešlo prvé podanie. Som však rád, že sa nevzdával. Je to šikovný hráč, získal cenné skúsenosti. Do štvorhry počítam s párom Martin, Zelenay. Austrálčania budú určite opäť výborne podávať, je veľmi ťažké čítať ich servis."

Slovenský tím pricestoval do Austrálie bez dvoch najlepších singlistov Martina Kližana a Lukáša Lacka, obaja sa ospravedlnili zo zdravotných dôvodov. V daviscupovej histórii ide o prvý vzájomný zápas oboch tímov. Slováci po tretí raz za sebou bojujú o návrat medzi elitnú daviscupovú šestnástku, v ktorej naposledy účinkovali v roku 2006. Vlani prehrali v Gdyni s domácim Poľskom 2:3, pred dvomi rokmi podľahli v Chicagu favorizovanému tímu USA hladko 0:5. Austrálčania, ktorí sú s 28 titulmi druhou najúspešnejšou krajinou v Davisovom pohári, prehrali začiatkom marca v Melbourne s USA 1:3 a musia absolvovať záchranárske práce.