LEDECKÝ: IAGO je najlepšie napísaná záporná postava

Ján Ledecký (1962) český spevák a gitarista, známy napríklad z pôsobenia zo skupiny Žentour. Foto: TASR/Ivan Majerský

Bratislava 16. septembra (TASR) - Svetová premiéra muzikálu IAGO z pera českej hudobnej legendy Janka Ledeckého čaká dnes bratislavské Divadlo Nová. "Nikdy nesiaham po jednoduchých divácky ústretových tituloch. Začal som Hamletom, pokračoval som Galileom, teraz máme IAGA, verím, že tieto témy bavia," prezradil pred premiérou Ledecký, ktorý našiel spôsob ako zložité ikonické tituly prerozprávať takým spôsobom, aby neublížil originálu a aby to divákov zaujalo.

Klasickú Shakespearovu drámu Othello preniesol rockovou hudbou do súčasnej Ženevy a na Stredný Východ. "Na IAGA sme trochu pritlačili, celá hra je rozprávaná ešte o trochu viac z jeho pohľadu a jeho očami, než je originál Shakespeare," povedal pre TASR Janek Ledecký, ktorý z obľúbenej dramatickej postavy navyše urobil styčného dôstojníka a mediátora medzi divákom a javiskom.

"Hneď na začiatku urobí dohovor s divákmi, že im vždy naznačí a poradí sa s nimi, čo nastražiť na tých ostatných vzadu, na tých manipulovaných chudákov, ktorí vôbec nevedia, čo sa deje. Divák sa od začiatku stáva spojencom a spoluspiklencom IAGA. Som zvedavý, ako sa s tým popasuje, až s hrôzou zistí, komu to sakra fandí?!," priznal autor hudby a textu nového muzikálu, ktorý každú jeho postavu charakterizoval vlastným hudobným štýlom. Inšpiroval sa aj východnou hudbu, ktorú Ledecký počúval dva roky. Do príbehu, kde intrigy a zrada IAGA zničia lásku Othella a Desdemony, obsadil Lukáša Adamca a Lukáša Pištu (Othello), Mirke Partlovej a Dominike Richterovej zveril úlohu Desdemony. IAGA stvárňuje sám Janek Ledecký v alternácii s Martinom Kaprálikom.

"IAGO je najlepšie napísaná záporná postava a kdekoľvek sa chystá inscenácia Othella, všetci herci sa bijú hrať Iaga, pretože to je najväčšia zábava," poznamenal spevák a skladateľ mnohých úspešných pesničiek a autor štyroch muzikálov, ktorý sa na Novú scénu vrátil po 14 rokoch. V roku 2002 sa na jej javisku striedal v roli Hamleta tiež s Martinom Kaprálikom.

Janek Ledecký sa radí medzi milovníkov nadčasových diel Williama Shakespeara, podľa neho sa práve Othello dá inscenovať v akomkoľvek storočí, dokonca aj za tisíc rokov na medzigalaktickej orbitálnej stanici: "Pretože jediné, čo sa na ľudstve za posledných 40.000 rokov mení sú technológie. Vášne, lásky, nenávisti, márnomyseľnosti, závisti, žiarlivosti - v tom sme sa nepohli ani o kúsok."

Druhá premiéra nového titulu IAGO sa na Novej scéne uskutoční v sobotu 17. septembra.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.