USA žiadajú od Deutsche Bank v kauze hypoték 14 miliárd USD

Deutsche bank, archívne foto Foto: TASR/AP

New York 16. septembra (TASR) - Americké ministerstvo spravodlivosti požaduje od najväčšej nemeckej banky Deutsche Bank 14 miliárd USD (12,44 miliardy eur) s cieľom uzatvoriť vyšetrovanie jej predaja cenných papierov krytých hypotékami v období pred finančnou krízou. Sumu dnes zverejnila samotná Deutsche Bank. Informovali o tom agentúry Reuters a DPA.

Požiadavka ministerstva, o ktorej by obidve strany mali rokovať niekoľko mesiacov, výrazne presahuje očakávania ako banky, tak mnohých investorov. Je možné, že konečná suma bude nižšia. Ak by však dosiahla momentálne požadovanú hodnotu, bola by to výrazná záťaž pre financie nemeckej banky a okrem toho by to ešte viac znížilo dôveru investorov v inštitúciu.

Samotná banka túto čiastku zaplatiť nemieni. Ako uviedla, nemá v pláne urovnať záležitosť za takúto cenu. "Rokovania sa iba začínajú," oznámila Deutsche Bank s tým, že očakáva, že povedú k podobným výsledkom, k akým dospeli iné banky. Tie museli zaplatiť podstatne nižšie čiastky.

O požiadavke amerického ministerstva spravodlivosti ako prvý informoval denník Wall Street Journal. Ministerstvo viní banky vrátane Deutsche Bank z toho, že pred nástupom finančnej krízy v roku 2008 neposkytli investorom pri predaji hypotekárnych cenných papierov správne informácie o ich kvalite.

V súvislosti s touto kauzou už ministerstvo spravodlivosti uzatvorilo dohody s niekoľkými bankami, v mnohých prípadoch ale nakoniec boli pokuty nižšie, než pôvodne požadovaná suma. Napríklad od americkej Citigroup požadovali USA 12 miliárd USD, nakoniec banka musela zaplatiť pokutu 7 miliárd USD. Podobne aj v prípade banky Goldman Sachs sa ministerstvo dohodlo na pokute okolo 5 miliárd USD.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.