Porušovanie dohody o prímerí si v Sýrii vyžiadalo životy dvoch detí

Ilustračná snímka Foto: TASRAP

Istanbul/Bejrút 16. septembra (TASR) - Prvými dvoma civilistami, ktorí prišli o život počas prímeria platného v Sýrii od pondelka, sú deti, informovala v noci nadnes agentúra DPA. O život prišli pri ostreľovaní oblastí kontrolovaných sýrskou armádou.

Jedno z detí zahynulo na západe mesta Aleppo pri útoku ostreľovača, druhé v provincii Kunajtra na juhozápade Sýrie.

Ďalších najmenej 23 civilných obetí hlásili vo štvrtok z mesta Majjadín, na ktoré sa však dohoda o prímerí nevzťahuje, informovalo Sýrske pozorovateľské centrum pre ľudské práva (SOHR). Medzi týmito obeťami je aj deväť detí.

Vyhlásené prímerie malo okrem iného umožniť aj dodávky humanitárnej pomoci pre civilistov žijúcich v obkľúčených dedinách či mestách.

Rusko a SOHR v súvislosti s tým v noci nadnes informovali, že sýrska armáda začala sťahovať svoje jednotky z cesty Castello, ktorá má slúžiť na dodávky humanitárnej pomoci pre obyvateľstvo východnej časti mesta Aleppo.

Protivládni povstalci, ktorí ovládajú časť Aleppa, však tvrdia, že vládna armáda s odsunom nezačala, preto sa zo svojich pozícií pozdĺž tejto strategickej cesty nesťahujú ani povstalecké jednotky.

Hovorca amerického ministerstva obrany Mark Toner uviedol, že "od tajných služieb ani z iných zdrojov" nemá informácie o odsune sýrskych vládnych jednotiek z cesty Castello. Konštatoval však, že prímerie v Sýrii sa "vo všeobecnosti" dodržiava. Uviedol tiež, že Moskva i Washington sa domnievajú, že by bolo potrebné, aby prímerie pokračovalo.

Na oboch stranách konfliktu sa pritom množia obvinenia z porušovania prímeria. Podľa armády protivládni povstalci mínometmi ostreľovali Damask, Aleppo, ako aj mestá Hamá, Homs a Lázikíja. Povstalci zasa obvinili sýrsku armádu z náletov na Hamá a Idlib a z delostreleckej paľby pri Damasku.

Spomínanú cestu Castello kontrolujú súčasne vládne sily i povstalci. Ide o najväčšiu frontovú líniu v ozbrojenom konflikte, ktorý v Sýrii trvá od marca 2011.

Z prieťahov s dodávkami humanitárnej pomoci vyslanec OSN pre Sýriu Staffan de Mistura obvinil sýrsku vládu, ktorá doteraz nevydala sprievodné listy pre posádky nákladných áut, aby im tak uľahčila prístup k civilistom. "To sa malo stať okamžite," vyhlásil de Mistura pred novinármi v Ženeve na margo chýbajúcich potvrdení. Kamióny s humanitárnou pomocou sú stále na hraniciach s Tureckom, dodal, pričom pripomenul, že prímerie v Sýrii platí od pondelka.

Podľa odhadov OSN je od začiatku júla vo východnej časti Aleppa bez pomoci viac ako 275.000 ľudí. V ťažko prístupných obkľúčených dedinách a mestách v Sýrii žije odhadom 600.000 ľudí.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.