Kvôli porušeniu zákona sú voľby v Rusku neplatné v troch obvodoch

Námorníci ruskej Čiernomorskej flotily na Kryme volia v nedeľu 18.9.2016 počas ruských parlamených volieb do Štátnej Dumy. Foto: TASR AP

Moskva 19. septembra (TASR) - Kvôli porušeniu zákona o voľbách je za neplatné vyhlásené nedeľňajšie hlasovanie v troch volebných obvodoch nachádzajúcich sa v Rostovskej oblasti, Nižnonovgorodskej oblasti a Dagestanskej republike, informovala agentúra RIA Novosti.

Agentúra spresnila, že v prípade volebného obvodu v Dagestane je príčinou vyhlásenia volieb za neplatné incident z obce Gocatľ, kde skupina mladých ľudí pod zámienkou, že tam dochádza k volebnému podvodu, rozmlátila zariadenie a tým narušila hlasovanie.

V jednej z volebných miestností v Nižnom Novogorode zasa došlo k takému závažnému porušeniu zákona, že nebolo možné stanoviť výsledky hlasovania do Štátnej dumy, informovala dnes predsedníčka Ústrednej volebnej komisie (ÚVK) Ella Pamfilovová, keď na tlačovej konferencii vysvetľovala dôvody anulovania výsledkov tamojších volieb.

Pokiaľ ide o Rostovskú oblasť, Pamfilovová vyzvala príslušnú volebnú komisiu, aby neotáľala s vyhlásením volieb za neplatné. Okrem toho oznámila, že na predsedu príslušnej volebnej komisie bolo podané trestné oznámenie pre podozrenie z manipulácie s hlasovacími lístkami a následne aj z falšovania výsledkov hlasovania.

Pamfilovová dnes oznámila, že je pripravená stretnúť sa s predstaviteľmi parlamentných strán a prerokovať s nimi ich hlásenia o možných prípadoch porušenia volebného zákona počas nedeľňajších volieb. Ich priebeh však označila za transparentný. Súčasne sa obrátila aj na občanov, aby v prípade podozrenia na porušenie zákona o voľbách podali sťažnosť.

Dodala, že ÚVK pripravuje pre prezidenta Vladimira Putina podrobnú správu o prípadoch porušenia zákona o voľbách počas hlasovania o novom zložení Štátnej dumy, dolnej komory Federálneho zhromaždenia. Už dnes kritizovala niektorých vládnych úradníkov, ktorí pred voľbami neprijali potrebné opatrenia, čím skomplikovali ich hladký chod.

Voľby do Štátnej dumy sa podľa zatiaľ neoficiálnych výsledkov skončili víťazstvom doteraz vládnej strany Jednotné Rusko, ktorá bude mať v parlamente ústavnú väčšinu. Do Dumy sa dostali ešte ďalšie tri strany: Komunistická strana Ruskej federácie, Liberálnodemokratická strana Ruska a Spravodlivé Rusko.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.