Prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny v júli klesol

Litva sa 1. januára 2015 stala 19. krajinou eurozóny. Foto: TASR/AP

Frankfurt nad Mohanom 19. septembra (TASR) - Prebytok bežného účtu platobnej bilancie eurozóny sa v júli 2016 v porovnaní s júnom citeľne znížil a aj medziročne klesol. Vyplýva to z údajov Európskej centrálnej banky (ECB), ktoré dnes zverejnila agentúra RTTNews.

Podľa ECB prebytok bežného účtu v regióne, ktorý platí eurom, po očistení od sezónnych vplyvov v júli tohto roka klesol na 21 miliárd eur z júnových 29,5 miliardy eur. Júnový prebytok pritom ECB revidovala smerom nahor z 28,2 miliardy eur pri rýchlom odhade.

Aj vlani v júli vykázala eurozóna vyššie kladné saldo platobnej bilancie ako tento rok, a to 26,7 miliardy eur.

Zo štatistík ďalej vyplýva, že prebytok obchodu s tovarmi v eurozóne sa v sledovanom mesiaci znížil na 26,4 miliardy eur z 32,3 miliardy eur v júni. A júlový prebytok bilancie služieb klesol na 4,9 miliardy eur zo 6,9 miliardy eur v predchádzajúcom mesiaci.

A zároveň primárne príjmy eurozóny v júli vzrástli na 3,4 miliardy eur z 500 miliónov eur mesiac predtým, ale schodok účtu sekundárnych príjmov sa prehĺbil na 13,7 miliardy eur z 10,1 miliardy eur.

Kumulovaný bežný účet platobnej bilancie eurozóny za 12 mesiacov do júla dosiahol 342,2 miliardy eur, čo zodpovedá 3 % hrubého domáceho produktu celého regiónu, uviedla ECB.

Bežný účet platobnej bilancie eurozóny je najkomplexnejším ukazovateľom jej obchodnej aktivity, pretože pokrýva nielen obchod s tovarom a službami, ale aj investičné toky medzi menovou úniou a inými krajinami.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.