Švajčiarska ekonomika tento rok vzrastie o 1,5 %

Ilustračné foto Foto: TASR/AP

Bern 20. septembra (TASR) - Švajčiarska ekonomika v uplynulých mesiacoch rýchlo rástla a jej dynamika sa pravdepodobne bude ďalej zvyšovať. A to aj napriek rizikám, ako je napríklad zvýšená neistota spôsobená brexitom, uviedol dnes švajčiarsky štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti SECO a zvýšil prognózu rastu domácej ekonomiky v tomto roku. Informovala o tom agentúra RTTNews.

SECO aktuálne počíta v tomto roku so zvýšením hrubého domáceho produktu (HDP) o 1,5 %. Ešte v júni očakával nárast o 1,4 %. Prognóza rastu pre rok 2017 zostala na úrovni 1,8 %.

Aj keď hlasovanie Britov za vystúpenie z Európskej únie (EÚ) zvýšilo medzinárodnú neistotu, zatiaľ nespôsobilo žiadnu výraznú volatilitu na finančných trhoch, uviedol SECO. Predpokladá, že mierne oživovanie ekonomiky v eurozóne aj vo zvyšku sveta bude pokračovať.

"Môžeme očakávať, že tieto okolnosti budú mať pozitívny vplyv na Švajčiarsko vo forme zvýšeného objemu zahraničného obchodu a postupnej stabilizácie zotavovania ekonomiky v krajine," uviedol SECO.

Nezamestnanosť, ktorá od roku 2015 rástla, by sa mala stabilizovať vďaka zvyšovaniu dynamiky v ekonomike. SECO predpokladá, že tento aj budúci rok jej miera dosiahne 3,3 %.

Švajčiarsky obchodný prebytok sa v auguste zvýšil

Švajčiarsky obchodný prebytok sa v auguste zvýšil. Dovoz totiž klesol viac než vývoz. Informovala o tom agentúra RTTNews.

Prebytok zahraničnej obchodnej bilancie sa v auguste zvýšil na 3 miliardy CHF (2,74 miliardy eur) z 2,8 miliardy CHF v júli, uviedol štátny sekretariát pre hospodárske záležitosti SECO.

Export v auguste medzimesačne klesol o 2,1 % po 5-% náraste v júli. Import sa znížil o 3,5 % po 8,6-% zvýšení v predchádzajúcom mesiaci. V medziročnom porovnaní vývoz vzrástol o 1,2 % a import o 5,1 %.

(1 EUR = 1,0955 CHF)

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.