VIDEO: Na školách sa opäť štrajkovalo, neučilo sa dve hodiny

Do dnešného stupňovaného štrajku učiteľov sa zapojilo 1773 učiteľov zo 106 škôl. Informovali o tom zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), ktorá štrajk organizuje. Zapojené sú školy zo všetkých krajov Slovenska. Najväčšie zastúpenie má Bratislavský, Košický a Banskobystrický kraj. Na snímke Základná škola Pavla Marcelyho v Bratislave, ktorá je zapojená do stupňovaného štrajku učiteľov 13. septembra 2016. Foto: TASR Pavel Neubauer

Bratislava 21. septembra (TASR) - Do dnešného stupňovaného štrajku učiteľov sa zapojilo 2000 učiteľov z vyše 150 škôl. Informovali o tom zástupcovia Iniciatívy slovenských učiteľov (ISU), ktorá štrajk organizuje. Zapojení sú pedagógovia zo všetkých krajov Slovenska. Najviac z Bratislavského, Banskobystrického a Žilinského kraja. Na Slovensku je približne 6590 škôl všetkých druhov a viac ako 71.500 učiteľov.

VIDEO: 2000 učiteľov na dve hodiny prerušilo vyučovanie

V dnešný deň sa v rámci štrajku na niektorých školách neučilo dve vyučovacie hodiny. Nespokojní učitelia žiadajú, aby vláda i parlament legislatívnymi opatreniami zabezpečili zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve o 140 eur v tomto roku a o 90 eur od začiatku roka 2017. Taktiež požadujú, aby bolo prehodnotené kreditné vzdelávanie učiteľov a navýšené rozpočty ministerstiev školstva a vnútra celkovo o 400 miliónov eur na odstránenie rozdielov vo vybavenosti škôl. Ak situácia ostane rovnaká, v štrajku chce ISU pokračovať aj vo štvrtok 29. septembra, kedy by sa nemalo učiť už tri vyučovacie hodiny.

Zástupcovia ISU dnes pred budovou ministerstvom financií upozornili na to, že Slovensko zaostáva v oblasti investícií do vzdelania. Poukázali pritom na analýzy Inštitútu finančnej politiky (IFP), ktoré hovoria o potrebe navyšovania financií do vzdelávania. Prvý komentár k tejto problematike vyšiel v roku 2011. "Tento materiál hovorí o tom, že investícia do vzdelania je jedna z najvýnosnejších investícií, tak pre jednotlivca ako aj pre celú spoločnosť,“ uviedol Branislav Kočan z ISU. Ďalší materiál od IFP k tejto problematike vyšiel v roku 2012, kde podľa ISU inštitút konštatuje, že kvalitnejšie základné vzdelávanie môže zvýšiť hrubý domáci produkt v roku 2050 až o deväť percent. ISU dnes taktiež upozornila, že mladých učiteľov do 30 rokov je iba desať percent z celkového počtu pedagógov. "Z toho jasne vyplýva, že tu chýba motivácia mladých učiteľov vstupovať do školstva a ich počet sa za posledné roky znížil,“ dodal Vladimír Crmoman z ISU.

VIDEO: B. Kočan: Slovensko nemá nadbytok učiteľov, je to mýtus

Nespokojní učitelia doteraz podľa Crmomana nedostali od vlády žiadny signál na rokovanie. Sú však stále pripravení diskutovať. "Myslíme si, že práve vláda je zodpovedná za to, že dochádza k narušeniu vyučovania," dodal Crmoman. Štrajk opäť označili nespokojní učitelia za úspešný. Pridávať sa podľa nich budú ďalší pedagógovia.

Minister školstva Peter Plavčan v reakcii na avizovaný štrajk učiteľov uviedol, že pedagógom sa od septembra zvyšujú platy. "Prvé dva zákony, ktoré boli schválené v Národnej rade SR, sa týkali školstva a jeden z nich bol práve zvyšovanie platov učiteľov, v ktorom určite chceme pokračovať, pretože to uvádza programové vyhlásenie vlády," povedal uplynulý týždeň. Plavčan taktiež avizoval, že ho v tomto roku ešte čakajú rokovania s ministrom financií Petrom Kažimírom (Smer-SD) o zvyšovaní platov učiteľov v roku 2017.

K štrajku sa rozhodol nepripojiť Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Nepodporila ho ani Konfederácia odborových zväzov Slovenskej republiky (KOZ SR).

Stupňovaný štrajk sa začal v utorok 13. septembra. Vtedy sa doň zapojilo 1773 učiteľov zo 106 škôl. Na niektorých školách sa neučilo jednu vyučovaciu hodinu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.