Dni mesta Vrbové pripomenú slávneho rodáka Mórica Beňovského

Móric Beňovský Foto: wikipedia.org

Vrbové 21. septembra (TASR) – Divadelnou hrou Móric Beňovský, kráľ kráľov v podaní súboru Masky z Ilavy sa začnú dnes večer Dni mesta Vrbové. Venované sú 270. výročiu narodenia grófa Beňovského a 230. výročiu smrti tohto cestovateľa, spisovateľa a dobrodruha na Madagaskare.

Vo štvrtok 22. septembra je na programe premietanie nového dokumentárneho filmu Madagaskar - veľká láska režiséra Vladimíra Dudáka a v piatok 23. septembra oceňovanie osobností Beňovského glóbusom 2016. Je to cena, ktorá má podobu pamätníka Beňovského, ktorý je inštalovaný od roku 2012 na námestí v jeho rodnom meste.

Zobrazuje Matúša Mórica Michala Františka Serafína Augusta Beňovského (1746-1786) sediaceho na zemeguli, okolo ktorej je reliéf s odkazmi na najdôležitejšie momenty jeho života, keď z Vrbového prišiel až na Madagaskar, kde ho zvolili za kráľa, na dobrodružných výpravách sa dostal do väzenia na Sibíri a zomrel v boji s francúzskymi vojskami. Predobrazom sochy bol herec Jozef Adamovič, ktorý Beňovského stvárnil v známom seriáli.

Laureátmi Beňovského glóbusu 2016 sú diplomatka a vedkyňa Cecília Kandráčová, ktorá sa ako riaditeľka Slovenského inštitútu vo Varšave zaslúžila o propagáciu Mórica Beňovského v Poľsku, umelecký fotograf Filip Kulisev, ktorý sa okrem iného venoval fotografovaniu Madagaskaru, a potomok rodiny Mórica Beňovského, grófka Alžbeta Ambrózyová pri príležitosti jej životného jubilea.

"Mesto na Beňovského nezabúda a snaží sa rôznymi podujatiami a aktivitami uchovávať jeho pamiatku," uviedol pre TASR Ľubomír Bosák z Mestského úradu vo Vrbovom

Dni mesta Vrbové budú pokračovať v sobotu 24. septembra Vrbovským jarmokom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.