Mogheriniová:Posilňovanie európskej obrany neznamená vytvorenie armády

Na snímke vľavo vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku a podpredsedníčka Európskej komisie Federica Mogheriniová. Foto: TASR/Jakub Kotian

Brusel/Bratislava 27. septembra (TASR) – Práca na posilňovaní európskej obrany neznamená vytvorenie európskej armády, lež naopak - posilňovanie spolupráce medzi členskými štátmi EÚ s cieľom mať efektívnejšiu európsku obranu vrátane spolupráce s NATO. Pred začatím dnešného neformálneho zasadnutia ministrov obrany krajín EÚ v Bratislave to uviedla vysoká predstaviteľka únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

"Nie je to o európskej armáde. Je to o využití všetkých nástrojov, ktoré máme, s cieľom posilnenia našich európskych schopností v oblasti obrany. Je to niečo, čo európski občania od nás očakávajú," uviedla dnes Mogheriniová.

Podľa jej slov väčšina členov EÚ je zajedno v tom, že neuvažuje o vytvorení európskej armády, ale o lepšom využití prostriedkov, ktoré má už dnes EÚ k dispozícii.

Ministri obrany dnes v Bratislave diskutujú o implementácii obranných aspektov globálnej stratégie EÚ v oblasti zahraničnej a bezpečnostnej politiky či o spoločnom postupe voči hybridným hrozbám a kybernetickej bezpečnosti.

Rokovania vedie Mogheriniová. Zasadnutia sa zúčastní aj generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý spolu s Mogheriniovou budú informovať o implementácii Varšavskej deklarácie o spolupráci medzi EÚ a NATO.

Počas pracovného obeda sa ministri obrany budú venovať aj misiám a operáciám spoločnej bezpečnostnej a obrannej politiky so zameraním na Líbyu a subsaharskú oblasť Sahel.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.