J. V. Stalin príde po 69 rokoch o čestné občianstvo mesta Trenčín

Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP Photo

Trenčín 27. septembra (TASR) – Generalissimus Josif Vissarionovič Stalin príde po 69 rokoch o čestné občianstvo mesta Trenčín. Odňať by mu ho mali na stredajšom (28.9.) zasadnutí poslanci trenčianskeho mestského zastupiteľstva.

Podľa návrhu uznesenia, ktoré poslancom na stredajšom zasadnutí mestského zastupiteľstva predloží primátor Trenčína Richard Rybníček, čestné občianstvo Stalinovi udelilo plénum vtedajšieho Mestského národného výboru v Trenčíne 21. apríla 1947 "na znak vďaky oslobodeného mesta Trenčín jemu i národom SSSR za nehynúce zásluhy v oslobodzovacom boji proti nemeckému násiliu".

Právna úprava zákona o obecnom zriadení umožňuje mestskému zastupiteľstvu pri rozhodovaní o základných otázkach života mesta udeľovať čestné občianstvo obce, obecné vyznamenania a ceny. Podľa tohto všeobecne záväzného nariadenia možno nielen čestné občianstvo udeliť, ale zastupiteľstvo môže udelené čestné občianstvo odňať hlasovaním 3/5 väčšinou všetkých poslancov, ak zo závažných dôvodov čestný občan tejto pocty nie je hoden alebo u koho dodatočne vyjdú najavo skutočnosti, na základe ktorých by k udeleniu čestného občianstva nedošlo.

"Podľa nášho názoru J. V. Stalin vzhľadom na skutočnosti o jeho osobnosti a činoch, ktoré vyšli najavo po udelení čestného občianstva, nie je takejto pocty hoden a preto predkladáme návrh na zrušenie jeho čestného občianstva," uviedol Rybníček.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.