SNS chce sprísniť registrácie cirkvi a náboženskej spoločností

Veriaci sa modlia pred hlavnom moskovskou Katedrálou Krista Spasiteľa na podporu ruskej pravoslávnej cirkvi 22. apríla 2012. Foto: TASR/ AP

Bratislava 27. septembra (TASR) - Podmienky registrácie cirkvi alebo náboženskej spoločnosti by sa mali sprísniť. Po novom by mali cirkvi a náboženské spoločnosti, ktoré sa chcú na Slovensku zaregistrovať, mať aspoň 50.000 plnoletých členov - občanov SR s trvalým pobytom na Slovensku. V súčasnosti treba na registráciu 20.000 členov.

Zmenu navrhuje koaličná SNS v novele zákona o slobode náboženskej viery a postavení cirkví a náboženských spoločností. "Cieľom predloženého návrhu zákona je eliminovať špekulatívne registrácie údajných cirkví a náboženských spoločností s hlavným cieľom registrácie – získania finančných príspevkov od štátu," uvádza SNS v dôvodovej správe.

Pripomína, že registráciou získava náboženský subjekt výhody vrátane možnosti žiadať štát o finančné príspevky. Štát má podľa SNS právo určiť registračné podmienky, ktoré spĺňajú tie náboženské subjekty, ktorých vieru vyznáva nie zanedbateľný počet občanov SR.

SNS navrhuje v prípade schválenia účinnosť novely od januára 2017.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.