Bytový dom v Prievidzi zatepľujú polystyrénom, odborníci sú proti

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Prievidza 28. septembra (TASR) - Bytový dom na sídlisku Píly v Prievidzi, ktorý je jedným z mnohých v štýle socialistického realizmu (SORELA), prechádza obnovou v podobe zatepľovania polystyrénom. Obdobnými úpravami prešlo už viacero domov v tejto časti mesta, pričom najmenej v jednom prípade sa prvky SORELY nezachovali. Firma, ktorá bytový dom na Ulici B. Björnsona zatepľuje, pod ním prvky schová, pričom vyhotovila ich kópie. Toto riešenie však odborná verejnosť nevníma ako to najlepšie.

Necitlivých zásahov pri zatepľovaní bytového domu na sídlisku Píly v Prievidzi, ktoré by mohli poškodiť pre ne typické prvky, sa obáva aj jedna z jeho obyvateliek, Žaneta Kleinová. "Bývam tu odjakživa, mám to tu rada a keď vidím, že by sa to malo zatepliť nešetrnou metódou, ako predchádzajúci dom, tak by mi z toho bolo smutno," povedala Kleinová. Na Pílach sú podľa nej dva domy, ktoré zateplili so zachovaním prvkov. "Je dobré zatepliť dom, ale nejakým rozumným systémom, len ma zaujíma, či vôbec polystyrén prinesie to, čo má," dodala.

Bytový dom na Ulici B. Björnsona zatepľuje ABC trade so sídlom v Handlovej. Táto spoločnosť už so zachovávaním prvkov SORELY má skúsenosti, rovnaké práce totiž realizovala na bytovom dome na Ulici 29. augusta v Handlovej. "Túto skúsenosť sme chceli konzultovať s pamiatkarmi, s technickým ústavom, kvôli tomu, aby sme sa vyhli možným problémom ohľadom otázky pamiatok a technických vecí," uviedol konateľ firmy Jozef Levandovský.

Ako tvrdil, v prvom rade ide o mýtus nezatepľovať bytové domy v štýle SORELA a najmä tie tehlové. "Bytový dom v štýle SORELY má určitú architektúru, ktorá sa celá zachováva pod zateplením. Všetky prvky, ktoré vlastne vystupujú v tomto štýle, sa robia z výliskov a potom sa lepia na zateplenú fasádu. Tým sa vyhneme možným problémom, hlavne tepelným mostom na fasáde," opísal.

O zachovanie prvkov typických pre štýl socialistického realizmu sa snaží aj samospráva Prievidze. Tá za týmto účelom už dávnejšie schválila všeobecne záväzné nariadenie (VZN) o pamätihodnostiach, do ktorých je začlenené sídlisko Píly, ako i regulatívy o sídlisku. Tie sú súčasťou Územného plánu mesta a len v súlade s nimi potom úrad vydáva stavebné povolenia.

"So zachovaním prvkov architektúry, sgrafít, rôznych prvkov na balkónoch, sôch a rôznych iných vecí, ktoré sú na domoch také mimoriadne a zvláštne, dostanú vlastníci súhlas a stavebné povolenie na to, aby bytové domy obnovili," spresnil Alojz Vlčko z Mestského úradu v Prievidzi.

Podľa jeho ďalších slov sa vedie diskusia, či je zachovaná farebnosť a kvalita ornamentov. "My zo strany mesta a zo strany stavebného úradu robíme všetko preto, aby to bolo zachované v čo najväčšej možnej miere. Samozrejme, tie techniky a postupy, ktoré používajú stavebné firmy, sú odlišné a preto nie vždy je farebnosť omietky taká istá. Za tie roky sú vplyvom znečistenia ovzdušia fasády aj inej farby, ako boli. Je teda na názore obyvateľov, či sa to vôbec podarilo zachovať alebo do akej miery," ozrejmil. Keď sa podľa Vlčka obyvatelia rozhodnú, že chcú dom zatepliť, mesto im v tom brániť nemôže, musia však rešpektovať regulatívy.

Bytové domy na sídlisku Píly by si podľa historika Jozefa Lenharta zaslúžili vyššiu ochranu. Ako povedal, nemyslí si, že by ich mali zatepľovať. "Je to vlastne galéria pod holým nebom, pretože je tu množstvo výtvarných diel od popredných slovenských výtvarníkov. Výtvarná hodnota celej tejto výzdoby spočíva v tom, že je autentická, že ide o originál. V tomto prípade sa popiera množstvo prvkov a detailov. V podstate celá výtvarná výzdoba je založená na kontraste režnej omietky, brizolitu a hladkej plochy, ktorá je vlastne sgrafitovo riešená, alebo je tam sochárska výzdoba," objasnil.

Zatepľovanie bytových domov v štýle SORELY polystyrénom neodporúčajú ani pamiatkari. "Jednoducho, mení sa tam proporčnosť, prekrýva sa to, čo by malo byť chránené, napríklad aj tá povrchová úprava objektu. Takže, akonáhle my prekryjeme originál niečím, aj keď to môže byť dobre spravené, kvalitne a zodpovedá to všetkým technickým parametrom, z pamiatkového pohľadu je to neprípustné," vysvetlila Mária Dvončová z prievidzského pracoviska Krajského pamiatkového úradu Trenčín. To, že sa v niektorých prípadoch dali všetky architektonické prvky dole, urobila sa hladká plocha bez nejakých profilácií, bolo podľa jej názoru to najhoršie, čo sa mohlo spraviť.

Možným riešením, ktoré by zamedzilo necitlivým zásahom do prvkov SORELY, by bolo vyhlásenie sídliska Píly pamiatkarmi za pamiatkovú zónu. To podľa Dvončovej však prináša aj záväzky a obmedzenia, najmä pre obyvateľov, pretože akákoľvek činnosť od výmeny okien, dverí či náterov potom podlieha ich úradu. Na druhej strane však mesto podľa nej môže prijať v rámci pamätihodností také regulatívy činnosti na danom území, ktoré nebudú tieto objekty znehodnocovať.

"Ak mesto samotné povie a prijme to vo svojom VZN, že nebudú používať na zatepľovanie objektov polystyrén, tak sa nebude používať. Existujú aj iné možnosti ako je interiérové zateplenie, nanomateriály a zrejme trh ponúka ešte ďalšie možnosti," uzavrela.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.