Univerzita Komenského návštevníkom ukáže jadro bunky

Celoeurópske podujatie Festival vedy - Noc výskumníkov 2015, sa uskutočnil 25. septembra 2015 v Bratislave. Vedecké inštitúcie už tradične verejnosti priblížili najzaujímavejšie výsledky a osobnosti zo slovenskej vedy. V Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 28. septembra (TASR) - V 33 krajinách Európy sa uskutoční v piatok (30.9.) festival vedy Noc výskumníkov. Výročný desiaty ročník tohto podujatia sa bude na Slovensku konať v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Poprade a Tatranskej Lomnici. Program pre malých i veľkých fanúšikov vedy pripravila aj Univerzita Komenského (UK) v Bratislave.

Psychológovia z UK vo svojom stánku Otestuje si kogníciu! priblížia a vyskúšajú, akými spôsobmi skúma kogníciu neuropsychológia. Genetici a biochemici v stánku Biológia a chémia Zeme umožnia návštevníkom pohľad do jadra bunky, kde sa nachádza genetická informácia. Antropológovia si prinesú kostru človeka, aby na nej mohli ukázať, koľko kostí má človek v tele a ako dômyselne sú pospájané. Priblížia tiež, na základe akých znakov možno odhadnúť pohlavie a vek jedinca.

Stánok Geovedy – srdce a mozog Zeme predstaví pestrú zbierku hornín a fosílií a základné pracovné nástroje geológov. Návštevníci si budú môcť tiež vyskúšať prácu s geofyzikálnym prístrojom Georadar. Témou vedeckého stánku Všetci sme viacjazyční bude ukázať deťom a tým, ktorí sa zaujímajú o plurilingvizmus, ako ľahko sa dajú študovať viaceré cudzie jazyky.

V stánku Emočná akadémia predstavia odborníci UK softvér Emotion ID, ktorý je schopný rozpoznávať tvárové emócie. Návštevníci sa budú môcť zúčastniť i na výskume tvárových emócií. Okrem viacerých stánkov si odborníci UK pripravili aj prednášky z rôznych vedných oblastí.

Podrobný prehľad všetkých vedeckých stánkov a prednášok UK nájdu záujemcovia na www.nocvyskumnikov.sk.

TASR o tom informovala vedúca oddelenia vzťahov s verejnosťou UK Andrea Földváryová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.