Vláda schválila smerovanie informatizácie verejnej správy do roku 2020

Na snímke sprava predseda vlády SR Robert Fico, podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini a podpredsedníčka vlády SR a ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská počas rokovania 27. schôdze vlády SR v stredu 21. septembra 2016 v Bratislave. Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 28. septembra (TASR) – Verejná správa by mala poskytovať kvalitné služby nielen občanom a podnikateľom, ale aj iným orgánom verejnej moci. Počíta s tým Národná koncepcia informatizácie verejnej správy (NKIVS) SR, ktorej aktualizovanú verziu na svojom dnešnom zasadnutí schválila vláda. Dokument, ktorý na rokovanie predložil vicepremiér pre investície a informatizáciu Peter Pellegrini (Smer-SD), má usmerniť informatizáciu štátu do roku 2020.

NKIVS nadväzuje na pôvodné princípy informatizácie definované v koncepcii schválenej v roku 2008, aktuálny stav architektúry integrovaného informačného systému verejnej správy, zrealizované rozvojové projekty a uskutočnené aktivity. Rozširuje ich o nové princípy vyplývajúce zo súčasných trendov a získaných skúseností, ako aj z možností poskytovaných rozvojom informačno-komunikačných technológií.

Koncepcia nadväzuje na Strategický dokument pre oblasť rastu digitálnych služieb a oblasť infraštruktúry prístupovej siete novej generácie (2014 – 2020), ktorý obsahuje podrobnú analýzu situácie v oblasti informatizácie verejnej správy na Slovensku, porovnanie so svetom, zhrnutie výsledkov Operačného programu Informatizácia spoločnosti a poučenia z obdobia 2007 až 2013. Východiskom pre NKIVS je zároveň legislatíva prijatá v nedávnom období.

NKIVS prináša nový systematický a koordinovaný prístup do riešenia problematiky informatizácie verejnej správy predovšetkým tým, že sa tentoraz nezameriava len na centrálnu architektúru a centrálne komponenty architektúry integrovaného informačného systému verejnej správy, ale detailnejšie rieši aj problematiku informatizácie riešení jednotlivých povinných osôb definovaním centrálnych pravidiel tak, aby verejná správa poskytovala kvalitné služby nielen voči občanom a podnikateľom, ale i voči iným orgánom verejnej moci, a to aj cezhranične,“ uvádza sa v predkladacej správe k materiálu.

Táto zmena prístupu je podporená zavedením strategickej architektúry verejnej správy ako nástroja pre systematické modelovanie a udržiavanie architektúry informačných systémov verejnej správy vrátane jej previazaných súčastí tak, aby došlo k rozvoju informatizácie verejnej správy ako harmonického celku.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.