Bulharsko nahradilo kandidátku na post generálneho tajomníka OSN

Kristalina Georgievová Foto: TASR/AP

Sofia 28. septembra (TASR) - Bulharský premiér Bojko Borisov dnes oznámil, že vláda v Sofii nominovala za kandidátku na post generálneho tajomníka OSN svoju eurokomisárku Kristalinu Georgievovú. Informovala o tom agentúra AP.

Dnešné rozhodnutie nasledovalo dva dni po tom, čo bulharská šéfka UNESCO (Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru) Irina Bokovová sa v poslednom neformálnom hlasovaní Bezpečnostnej rady OSN 26. septembra umiestnila na šiestom mieste.

Začiatkom tohto mesiaca Borisov vyhlásil, že jeho vláda bude ďalej podporovať Bokovovej kandidatúru, iba ak by sa v pondelkovom hlasovaní (26. septembra) umiestnila medzi dvoma najúspešnejšími kandidátmi.

"Vynaložili sme obrovské úsilie, nielen vláda, ale takisto prezident, ministerstvo zahraničných vecí a samotná Irina Bokovová, ale vidíme výsledok," povedal Borisov po dnešnom zasadnutí vlády.

Bokovovú však bude možné nahradiť až vtedy, ak ona sama odovzdá list oznamujúci jej odstúpenie od kandidatúry. Bokovová tvrdí, že nevidí dôvod na to, aby to urobila.

V pondelkovom neformálnom hlasovaním BR OSN opäť zvíťazil portugalský expremiér a bývalý vysoký komisár OSN pre utečencov António Guterres. Od 15-člennej Bezpečnostnej rady OSN získal 12 pozitívnych a dva negatívne hlasy. Jedna krajina sa hlasovania zdržala.

Ako druhý sa umiestnil bývalý šéf srbskej diplomacie Vuk Jeremič, ktorý mal rovnaký počet pozitívnych hlasov (osem) ako slovenský kandidát, minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák.

Jeremič je pred Lajčákom vďaka tomu, že získal o jeden negatívny hlas menej než jeho slovenský kolega. Jeremič ich mal šesť, Lajčák sedem. TASR to potvrdil zdroj z prostredia OSN.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.