Zdravotníctvo je výhodný biznis, potvrdila analýza Aliancie Fair-play

Magnetická rezonancia ilustračné foto Foto: TASR/Martin Bauman

Bratislava 29. septembra (TASR) - Podnikať v zdravotníctve na Slovensku sa oplatí, vysoko nadštandardné zisky dosahuje v tom sektore podľa analýzy Aliancie Fair-play (AFP) prekvapivo veľa firiem. AFP sa pozrela na účtovné uzávierky takmer 1300 väčších zdravotníckych firiem a porovnala ich s výsledkami 160.000 slovenských firiem. Vysokorentabilné podnikanie má byť súčasťou takmer každého zdravotníckeho odvetvia.

"Doteraz sa občas zverejňovali jednotlivé príklady predraženia, či nezvykle výnosných zdravotníckych firiem. Naša analýza ukázala, že nejde o ojedinelé výnimky, nakoľko sa to týka desiatok firiem. Zisky firiem za rok 2014 nad úrovňou 12 percentnej rentability možno vyčísliť na 83 miliónov eur," hovorí analytik AFP Peter Kunder. Zistenia podľa neho ukazujú, že regulácia v zdravotníctve nefunguje ako by mala.

Najvyššie zisky dosahujú zdravotnícke laboratóriá aj firmy, ktoré poskytujú vyšetrenia na CT a magnetickú rezonanciu. "Takmer 46 percent zdravotníckych laboratórií s tržbami viac ako 600.000 eur dosahuje rentabilitu tržieb viac ako 12 percent. Pätina zo spomínaných laboratórií má rentabilitu tržieb dokonca vyššiu ako 40 percent, čo je už extrémne vysoké zhodnocovanie peňazí," povedal Kunder.

Vysoký podiel nadštandardne výnosných firiem našla AFP aj medzi spoločnosťami poskytujúci CT vyšetrenia a magnetickú rezonanciu. U viacerých má ísť o rentabilitu vyše 45 percent. Ide o výnosnosť na úrovni špičkových právnických kancelárií či špekulatívneho kapitálu, poukázal Kunder. Analýza tiež ukázala, že distribútori liekov a zdravotníckych pomôcok zarábajú oveľa viac ako lekárne. Nadštandardné výnosy dosahujú dve percentá lekárni, ale až 19 percent distribútorov.

Efektívnejšiemu využívaniu peňazí v zdravotníctve nakupovanie cez verejné obstarávanie veľmi nepomáha. "Pri súčasnom nastavení nákupov v slovenskom zdravotníctve sa konkurenčný boj vedený cez verejné obstarávanie ukazuje ako neúčinný nástroj znižovania cien, lebo často súťaží len jeden. Ani regulácie cien špeciálneho zdravotníckeho materiálu spôsobom, akým sa deje dnes, neprináša očakávaný efekt," skonštatoval Kunder.

Obmedzenie diskusie o výške zisku len na zdravotné poisťovne má byť preto podľa AFP nelogické. Upozorňuje, že hospodárske výsledky firiem ukazujú na potrebu diskusie o výške spoločensky zodpovedného zisku v zdravotníctve a jeho prerozdeľovaní. Aliancia pripomína, že je potrebná aj vzhľadom na to, že zdravotníci sú v porovnaní so zahraničím jasne nedocenení a nemedicínske služby pre pacientov sú často na katastrofálnej úrovni.

AFP avizovala, že je ochotná ministerstvu zdravotníctva a zdravotným poisťovniam poskytnúť podrobnejšie podklady umožňujúce identifikáciu a prípadnú kontrolu jednotlivých firiem.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR



Pridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.