Opozícia nechce zrušenie lehoty predkladania rozpočtu na vládu

Eugen Jurzyca Foto: TASR - Pavel Neubauer

Bratislava 12. októbra (TASR) – Opoziční poslanci nechcú, aby sa zrušila lehota predkladania rozpočtu verejnej správy na rokovania vlády, tak ako to aktuálne navrhuje Ministerstvo financií (MF) SR. Teraz ho musí predkladať vláde do 15. augusta daného roka. Opoziční poslanci chcú, aby tak musel rezort financií robiť do 15. septembra. Pozmeňujúci návrh v parlamente predložil Eugen Jurzyca (SaS).

Ako priblížil, dôvodom určenia dátumu predkladania rozpočtu na vládu je zachovanie transparentnosti. "Zverejnenie rozpočtu v dostatočnom predstihu pred rokovaním vlády vytvára priestor pre odbornú aj širšiu verejnosť na kvalitnejšiu diskusiu," povedal Jurzyca.

Podobne to odôvodňuje aj Miroslav Beblavý (nezaradený). Ten chce, aby bol návrh rozpočtu na webovom sídle rezortu financií do 15. septembra bežného roka. Podľa Beblavého sa totiž zrušením lehoty predkladania rozpočtu na rokovanie vládneho kabinetu stráca akákoľvek možnosť pre verejnosť vyjadriť sa k nemu.

V návrhu novely sa zároveň upravuje postup v prípade, ak návrh rozpočtu verejnej správy obsahuje daňové a odvodové príjmy, ktoré neboli obsiahnuté v prognóze výboru pre daňové prognózy zohľadnenej v návrhu rozpočtu verejnej správy. "Tri roky po sebe sme mali vytvorenú rezervu na lepší príjem a spôsobilo to búrku v poháre vody. Táto úprava hovorí to, čo sme vždy robili. Tri roky po sebe sme na základe reality posledných troch rokov predpokladali, že vyberieme viac daní a odvodov, ako nám stanovili konzervatívni analytici. Nikdy sme takéto peniaze nerozpočtovali na jednotlivé výdavky, čakali sme, či sa naplnia, vždy sa naplnili a potom tieto prostriedky boli doplnené," priblížil minister financií Peter Kažimír (Smer-SD).

Len v roku 2015 sa podľa jeho slov líšil odhad, na základe ktorého bol robený rozpočet, a v porovnaní s realitou v roku 2015 o 1,3 miliardy eur. "To, že sme si vytvorili rezervu, stále bolo nič oproti skutočnej realite. Dávame do zákona to, že ak kľúčovo parlament rozhodne o tom, že príjmy majú byť vyššie, lebo si trúfam bojovať s daňovými únikmi alebo zvyšovať efektivitu výberu daní iným spôsobom, tak to máme právo urobiť, ale môžeme takéto peniaze použiť až vtedy, ak výbor pre daňové prognózy potvrdí, že takéto peniaze prišli alebo sú súčasťou oficiálnej prognózy. To opatrenie je tvrdšie, ako bolo doteraz," vysvetlil Kažimír.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.