Česko oslavuje 28. október ako najvýznamnejší sviatok krajiny

Na snímke Pražský hrad Foto: TASR/AP

Praha 28. októbra (TASR) - Česká republika si dnes rozsiahlym oficiálnym programom za účasti najvyšších štátnych predstaviteľov pripomína 28. október, deň vzniku samostatného československého štátu. Oslavy budú prebiehať po celom Česku.

Denník Mladá fronta DNES v tejto súvislosti píše, že tohtoročné oslavy vzniku ČSR kvôli neudeleniu vyznamenania Jiřímu Bradymu poznamenali emócie ešte skôr, než sa začali. Tradičný večerný ceremoniál na Pražskom hrade sa tak bude konať bez prítomnosti množstva politikov a ďalších osobností. Neprítomní sa namiesto toho zídu na Staromestskom námestí v Prahe.

Prezident Miloš Zeman má dopoludnia v pláne účasť na pietnom akte pri Národnom pamätníku na Vítkove. Okrem hlavy štátu dorazia aj ďalší najvyšší politickí, armádni či náboženskí predstavitelia Českej republiky.

Napoludnie si Zeman pozrie slávnostnú prísahu vojakov na Hradčanskom námestí. Neskôr vymenuje nových generálov.

Večer sa vo Vladislavskej sále Pražského hradu začína slávnostné udeľovanie vyznamenaní. Hrad tradične mená ocenených nezverejňuje.

Účasť na tejto slávnosti najskôr odmietli rektori vysokých škôl, pretože Zeman niektorých z nich nepozval. Kvôli kauze Jiřího Bradyho odriekli účasť aj mnohí politici.

Okrem politických zhromaždení, kladenia vencov či verejných akcií občianskych a študentských aktivistov budú v Česku pre verejnosť otvorené niektoré inak neprístupné priestory, píše spravodajský server Mladej fronty DNES. Ľudia si môžu prezrieť napríklad Snemovňu, Senát alebo Kramářovu vilu, od roku 1998 oficiálnu rezidenciu českých premiérov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.