VIDEO: Žiakom v Bystranoch chýbajú odborné učebne, telocvičňa

Na snímke žiak prvého ročníka píše písmenká do pracovného zošita na vyučovaní v Základnej škole v Bystranoch 31. októbra 2016. Foto: TASR Oliver Ondráš

Bystrany 31. októbra (TASR) – Napriek tomu, že Základná škola v Bystranoch v okrese Spišská Nová Ves funguje ako plne organizovaná škola a navštevuje ju 671 žiakov, z čoho je 669 Rómov, tak v nej chýbajú odborné učebne, školská jedáleň, ale aj telocvičňa. Ako pre TASR uviedla riaditeľka školy Júlia Čurillová, škola na prvom stupni funguje v dvojzmennej prevádzke.

"V roku 1996 bola škola pretransformovaná z málotriednej školy na plne formátovú a bolo nám prisľúbené, že tento prechod bude prefinancovaný z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. K splneniu tohto sľubu nikdy neprišlo," povedala Čurillová. V rámci školského areálu tu v tom období boli dve budovy, ktoré slúžili zhruba pre 150 žiakov. "Dnes tu máme 671 žiakov v tých istých priestoroch. Podarilo sa nám urobiť prístavbu na jednej z budov a rozšírili sme kapacitu o štyri triedy. Komplet prvý stupeň funguje v dvojzmennej prevádzke," priblížila riaditeľka školy.

Plne organizovaná škola si podľa riaditeľky vyžaduje odborné učebne, ktoré však v škole chýbajú. Nachádza sa tu len jedna, ktorá slúži na vyučovanie informatiky. "Nemáme telocvičňu ani školskú jedáleň. Napriek tomu sa nám za posledných osem rokov podarilo vybudovať multifunkčné ihrisko, urobiť v interiéri ekoučebňu či vonkajšiu telocvičňu pozostávajúcu z drevených cvičebných nástrojov. Máme dobré vybavenie, ale na druhom stupni musíme prírodovedné predmety učiť alternatívne, tak ako keby sme tu tie odborné učebne mali," vysvetlila s tým, že v zimných mesiacoch deti z prvého stupňa cvičia počas hodín telesnej výchovy v triedach a starší žiaci absolvujú hodiny na hlavnej školskej chodbe. "Napriek týmto podmienkam nás volajú Základná škola Barcelona. Naše deti vo vedomostných výsledkoch nikdy nedosiahnu úroveň majority, pretože tu ide o komunikačnú bariéru. Sú však dobrí vo výtvarnej výchove, hudbe, speve, tanci a v športe. V malom futbale a florbale dosahujeme pekné výsledky v rámci okresu aj kraja," priblížila riaditeľka školy.

Čurillová vysvetlila, že priestor na výstavbu telocvične, nových pavilónov či školskej jedálne majú, pretože v areáli sa nachádza dostatok voľného miesta. "Máme vypracovaný aj projekt na výstavbu telocvične, ale dostať financie na jeho realizáciu je ťažšie. Obec na jej stavbu nemá financie, pretože náklady na výstavbu novej telocvične sa pohybujú okolo 500.000 eur," vysvetlila s tým, že keď bude vyhlásená ďalšia výzva z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR, tak sa do nej zapoja.

Rovnako spomenula, že v minulosti sa v škole nenachádzala voda. V posledných rokoch našli jej zdroj a vykopali studňu, čím do interiéru budovy priviedli pitnú vodu. "V roku 2014 sa nám podarilo splynofikovať celý areál, ktorý bol dovtedy vykurovaný na tuhé palivo," spomenula. V tomto roku sa zateplili fasády oboch budov v celkovej hodnote okolo 123.000 eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.