Jubilejný 20. klobásový festival v Maďarsku navštívilo 100.000 ľudí

Ilustračná snímka Foto: TASR - Ladislav Vallach

Budapešť 1. novembra (TASR) - Jubilejný 20. festival čabianskej klobásy, ktorý sa konal od piatka do pondelka v juhomaďarskom meste Békešská Čaba, v centre dolnozemských Slovákov, navštívilo vyše 100.000 návštevníkov. Podľa regionálneho spravodajského servera Behir.hu to dnes oznámil riaditeľ festivalu Sándor Hégely.

V priebehu festivalu súťažilo vo výrobe klobásy 1100 družstiev v rôznych vekových kategóriách. Spracovali celkovo 10 ton mäsa. V rámci ukážky zabíjačiek spracovali šesť ošípaných.

Organizátori jubilejného ročníka festivalu, ktorý sa konal v areáli mestskej športovej haly na ploche 15.000 štvorcových metrov, pripravili vyše 100 programov, gastronomické produkty ponúkalo 300 vystavovateľov. Hviezdami večerných koncertov boli nemecký spevák Thomas Anders zo skupiny Modern Talking a švédsky hudobník nigérijského pôvodu Dr. Alban.

Recept čabianskej klobásy rozširovali písomne v slovenskom jazyku farári, ktorí pokladali za dôležité, aby si ľudia vedeli zabezpečiť dobrú mäsitú stravu, ktorá je vyrobená z doma vyprodukovaných surovín. Klobása sa rozšírila najmä po tom, čo začali do Európy dovážať papriku z Turecka a Ameriky.

Od roku 1997 sa stal festival čabianskej klobásy jedným z najznámejších gastronomických podujatí Maďarska a strednej Európy; je to najvýznamnejšia turistická udalosť a gastrokultúrne podujatie Békešskej Čaby. Čestným hosťom jubilejného ročníka podujatia bolo mesto Nové Zámky.

"My zásadne a nikdy nedávame do klobás čierne korenie a údime ich trošku inak a robíme ich veľmi štipľavé. Čabianska klobása bola patentovaná ako hungarikum, teda ako chránený produkt," povedal pre TASR predseda Čabianskej organizácie Slovákov Michal Lásik.

Podľa jeho vyjadrenia si čabianski Slováci už po druhý raz urobili minifestival v Dome slovenskej kultúry, kam pozvali takmer všetky obce Békešskej župy. Prišli ale hostia aj z celého Slovenska.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.