Samosprávy využili možnosť ujasniť si otázky pri sociálnom poistení

Konferencia, archívna snímka Foto: TASR/Henrich Mišovič

Bratislava 2. novembra (TASR) - Sociálna poisťovňa (SP) v septembri a v októbri tohto roka zorganizovala sériu bezplatných odborných seminárov pre samosprávy. V pobočkách Sociálnej poisťovne sa na nich zúčastnilo 1371 zástupcov miest a obcí.

Využili tak možnosť ujasniť si otázky sociálneho poistenia a svoje povinnosti voči Sociálnej poisťovni, pri plnení ktorých robia často chyby – mesačne ich je niekoľko tisíc. Sociálna poisťovňa musí následne tieto chyby odstraňovať a platiteľom poistného môže udeľovať finančné pokuty.

Zástupcov samospráv zaujímali najmä ich povinnosti z pohľadu zamestnávateľa, ako sa vyhnúť chybám pri registrovaní zamestnancov mestských a obecných úradov, otázky mesačných výkazov a platenia poistného, pravidelného a nepravidelného príjmu, evidenčných listov dôchodkového poistenia alebo ako správne využívať elektronické služby SP.

Odborníci z poisťovne im poskytli odpovede aj na tému odvodovej úľavy dlhodobo nezamestnaných, postavenia starostov a poslancov obecného zastupiteľstva vo vzťahu k sociálnemu poisteniu alebo evidencie samostatne hospodáriacich roľníkov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.