Z novely zákona o posudzovaní zhody vypustia slovenskú značku

Ilustračná snímka Foto: TASR/ Štefan Puškáš

Bratislava 2. novembra (TASR) - Z novely zákona o technických požiadavkách na výrobky a o posudzovaní zhody sa vypúšťa slovenská značka zhody. Vyplýva to z návrhu jeho novely z dielne Úradu pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo (ÚNMS) SR, ktorý dnes na svojej schôdzi prerokoval a schválil s pripomienkami vládny kabinet. Účinnosť by mala novela zákona nadobudnúť 1. marca 2017.

Ďalšími novelizačnými bodmi sa vypúšťajú zo zákona aj zahraničné značky zhody vrátane ich grafického vyobrazenia obsiahnutého v prílohe zákona a zavádza sa pojem tzv. iné značky zhody, do ktorého budú spadať všetky značky zhody okrem označenia CE. "Nakoľko grafické vyobrazenie iných značiek zhody nebude obsiahnuté v prílohe k zákonu, je potrebné splnomocňovacie ustanovenie, na základe ktorého bude v prípade potreby súčasťou nariadenia vlády grafické vyobrazenie inej značky zhody," priblížil úrad v dôvodovej správe.

Cieľom predkladateľa je podľa úradu vytvoriť rámcový zákon, ktorý by obsahoval základné princípy Nového legislatívneho rámca EÚ pre podmienky Slovenskej republiky, kde by boli zosúladené všetky spoločné požiadavky, zavedená terminológia pre oblasť posudzovania zhody a pravidlá v oblasti sprístupňovania výrobkov na trhu.

Návrh zákona má precizovať ustanovenia zákona o právach a povinnostiach hospodárskych subjektov, autorizácii, notifikácii, právach a povinnostiach autorizovaných a notifikovaných osôb, značkách a označení CE, postupoch pri výmene informácií medzi zainteresovanými stranami a čiastočne upravuje postupy orgánov dohľadu, ale výhradne len pri vymožiteľnosti práv a povinností hospodárskych subjektov ustanovených v návrhu zákona, ktoré vyplývajú z prijatej európskej legislatívy a nie sú návrhom zákona žiadnym spôsobom rozšírené nad rámec práva EÚ.

Cieľom právnej úpravy je teda podľa ÚNMS zosúladiť slovenskú legislatívu s princípmi a požiadavkami európskej legislatívy a ustanoviť spoločný rámec pre oblasť technickej normalizácie, vnútrokomunitárne pripomienkové konanie a výmenu informácií o technických predpisoch medzi Slovenskou republikou a Európskou komisiou a sprístupňovania výrobkov na trhu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.