Ceny ropy vzrástli, nahor ich potiahol pokles kurzu dolára

Ilustračné foto. Foto: TASR/AP

Londýn 3. novembra (TASR) - Ceny ropy dnes zaznamenali rast, keď ich nahor potiahol pokles kurzu dolára, ale najmä útok militantov na ropovod v kľúčovej ropnej oblasti delty Nigeru. Informovala o tom agentúra Reuters.

Ceny do určitej miery ovplyvnil vývoj kurzu dolára, ktorý klesol už tretí deň po sebe. Ešte výraznejšie ale reagovali na správu o stredajšom (2.11.) útoku militantov na ropovod v delte Nigeru, ktorý prevádzkuje nigérijská ropná spoločnosť Nigerian National Petroleum Corporation. "Trhy bývajú citlivé na správy o útokoch na ropnú infraštruktúru a hroziace narušenie dodávok," uviedol analytik zo spoločnosti CMC Markets Ric Spooner.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s januárovým kontraktom vzrástla v skorých ranných hodinách oproti stredajšej uzávierke o 51 centov na 47,37 USD (42,69 eura) za barel (159 litrov). Cena americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v decembri vzrástla o 39 centov na 45,73 USD/barel.

V stredajšom obchodovaní zaznamenali ceny ropy pokles na najnižšiu úroveň od septembra. Stlačila ich správa amerického ministerstva energetiky o rekordnom raste ropných zásob v USA. Ministerstvo oznámilo, že zásoby ropy v Spojených štátoch vzrástli minulý týždeň o viac než 14 miliónov barelov, čo je najvýraznejší rast od začatia vedenia príslušných záznamov v roku 1982.

Repsolu vzrástol zisk

Španielsky ropný koncern Repsol zaznamenal za deväť mesiacov tohto roka rast zisku o vyše tretinu, k čomu podľa spoločnosti prispela vyššia produkcia, ale najmä úsporné opatrenia. Informoval o tom portál RTTNews.

Spoločnosť uviedla, že za obdobie od januára do konca septembra dosiahla čistý zisk 1,12 miliardy eur. Oproti rovnakému obdobiu minulého roka to znamená rast o 35 %. Repsol uviedol, že výsledok podporila zvýšená efektivita a úsporné opatrenia, čo pomohlo kompenzovať nepriaznivé podmienky na trhu spôsobené nízkymi cenami ropy a plynu. Zvýšil však aj produkciu, a to o 36 %.

Upravený čistý zisk dosiahol za deväť mesiacov 1,22 miliardy eur oproti 1,4 miliardy eur za rovnaké obdobie roka 2015. Naopak, zisk pred úrokmi, daňami, odpismi a amortizáciou (EBITDA) vzrástol medziročne o 5 % na 3,56 miliardy eur. Prispeli k tomu najmä optimalizačné opatrenia v divíziách prieskumu a produkcie.

Repsol zároveň oznámil, že sa mu podarilo výrazne skresať dlh. Od konca roka 2015 zredukovala firma čistý dlh približne o 1,95 miliardy eur.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.