Rodičia v Španielsku sa búria proti domácim úlohám svojich detí

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Branislav Račko

Madrid 3. novembra (TASR) - Najväčšie združenie rodičov v Španielsku vyzvalo svojich členov na štrajk proti domácim úlohám, pretože "deťom kazia život a nijako neprispievajú k zlepšeniu ich prospechu v škole".

Ako informoval španielsky denník El País, bojkot domácich úloh vyhlásený Španielskou konfederáciou združení otcov a matiek žiakov (CEAPA) platí počas všetkých novembrových víkendov. Týka sa 12.000 z celkovo asi 18.000 štátnych škôl v Španielsku a školákov vo veku od šesť do 18 rokov.

Iniciatíva organizácie CEAPA "pramení z absolútnej istoty, že domáce úlohy škodia, pretože bránia celkovému rozvoju detí", ktoré nimi získavajú len akademické vedomosti, vysvetlil predseda CEAPA José Luis Pazos.

Podľa neho má školstvo v Španielsku zásadný problém. Vysvetlil, že pri ľahkom prístupe k vzdelaniu v španielskej spoločnosti "nemôžeme deti učiť len memorovať, ale musia sa naučiť pracovať s informáciami, vyhodnotiť ich i selektovať". Pazos dodal, že španielska "spoločnosť prešla hlbokými zmenami, ale atmosféra v triedach škôl vôbec nie".

V rebríčku krajín zoradenom Organizáciou pre ekonomickú spoluprácu a rozvoj (OECD) podľa počtu domácich úloh zadávaných žiakom je Španielsko na piatom z celkovo 38 miest. V počte domácich úloh ho predbehlo Rusko, Taliansko, Írsko a Poľsko.

Španielski žiaci sa však napriek objemu domácich úloh nevyznačujú mimoriadne dobrými výsledkami v matematike, literatúre ani prírodných vedách - podľa hodnotenia štúdie OECD (PISA) sú skôr priemerní. Španielsko eviduje aj vysoký počet školákov, ktorí zo školy odídu ešte pred absolvovaním oficiálnych záverečných skúšok. V porovnaní s EÚ ide o dvojnásobok osôb.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.