Podnikatelia hodnotia vývoj negatívnejšie, dôvodom sú avizované zmeny

Na snímke výkonný riaditeľ PAS Peter Kremský. Foto: TASR - Martin Baumann

Bratislava 3. novembra (TASR) - Podnikatelia ohodnotili vývoj na Slovensku v treťom štvrťroku 2016 opäť negatívnejšie. Hodnota Indexu podnikateľského prostredia klesla oproti predchádzajúcemu kvartálu o 2,73 % na 52,7 bodu. Informovala o tom dnes Podnikateľská aliancia Slovenska (PAS).

"Ide o najhoršie hodnotenie za posledné tri roky. Veľký vplyv na hodnotenie mali najmä pripravované právne úpravy, ktoré sa počas leta postupne predstavovali verejnosti," priblížil výkonný riaditeľ aliancie Peter Kremský. Index pripravuje PAS od roku 2001 na základe vlastného prieskumu medzi podnikateľmi.

Podnikatelia negatívne hodnotia zmeny v daňovej a odvodovej legislatíve, s ktorými vláda prišla v lete a väčšina z nich bude platiť od začiatku budúceho roka. "Ide najmä o zdanenie dividend, zavedenie a zvýšenie špeciálnych odvodov v regulovaných odvetviach, či diskusiu o zvýšení stropu sociálnych a zdravotných odvodov pre dobre zarábajúcich," vymenoval Kremský.

Zvýšenie odvodov podľa podnikateľov zhorší konkurencieschopnosť slovenských firiem najmä pri hľadaní vysoko kvalifikovaných zamestnancov. Odvod z neživotného poistenia a špeciálny odvod v regulovaných odvetviach sa zasa prejaví v cenách služieb a spôsobí im ďalší rast nákladov.

Pozitívne hodnotili respondenti prieskumu všetky položky z oblasti vlastného vplyvu podnikov na kvalitu podnikateľského prostredia. Pozitívne hodnotenie získala aj položka prístupu k finančným zdrojom, ktorá si drží takéto hodnotenie dlhodobo.

"Index s jedinou výnimkou klesá už vyše desaťročie od začiatku roku 2006. Za ten čas sa z vtedajších 126 bodov zosunul pod 53 bodov," pripomenul Kremský. Sú však aj položky, ktoré podnikatelia hodnotia výrazne vyššie ako pre 15 rokmi. Oblasť vlastného vplyvu podnikov na kvalitu prostredia sa zlepšila trojnásobne, položka informačná otvorenosť a imidž podnikov viac ako päťnásobne, dodal.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.