Do sčítania bezdomovcov v Bratislave sa chce zapojiť asi 140 komisárov

Foto: TASR

Bratislava 3. novembra (TASR) – Do historicky prvého sčítania ľudí v Bratislave, ktoré sa uskutoční v stredu 9. novembra v podvečerných hodinách, sa plánuje zapojiť 140 sčítacích komisárov. Z toho počtu je 90 dobrovoľníkov a 50 expertov z mimovládnych organizácií. "Momentálne je už teraz pre nás celkový počet sčítacích komisárov vyhovujúci, ale samozrejme, budeme radi, ak sa ešte niekto prihlási," uviedla pre TASR hovorkyňa Bratislavy Ivana Skokanová.

Presný počet zapojených sčítacích komisárov bude známy po poslednom školení v utorok 8. novembra. Hlavné mesto sčíta ľudí bez domova v spolupráci s Inštitútom pre výskum práce a rodiny, mimovládnymi organizáciami a dobrovoľníkmi. Cieľom sčítania je podľa samosprávy zreálniť počet ľudí bez domova na území hlavného mesta, keďže doteraz boli čísla určené odhadmi, podľa ktorých je v Bratislave zhruba 5000 ľudí bez domova.

"Spoločne máme teraz prvýkrát šancu začať riešiť otázku bezdomovectva systémovo," povedala riaditeľka sekcie sociálnych vecí, kultúry, školstva a športu na bratislavskom magistráte Marcela Gbelecová. Bratislavská samospráva tvrdí, že je dôležité definovať, kto je človek bez domova a zistiť aj štruktúru a príčiny bezdomovectva. "Snahou mesta je totiž to, aby spolupráca so subjektmi pomáhajúcimi ľuďom bez domova bola v nasledujúcich rokoch nastavená správne a systém pomoci bol tak efektívny a účelný," tvrdí magistrát.

Súčasťou sčítania bude dotazník, ktorého cieľom bude zistiť odpovede z rôznych oblastí, ako napríklad dôvody straty bývania, druhy príjmov, stav zdravia či väzby na rodinu. Sčítavať sa budú ľudia prespávajúci vonku, v neštandardných obydliach, v nocľahárňach a v krátkodobých formách bývania, ako sú napríklad ubytovne či vybrané zariadenia sociálnych služieb a sociálno-právnej ochrany. Výdaje spojené so sčítaním ľudí bez domova hradí hlavné mesto zo svojho rozpočtu sumou zhruba 7000 eur.

Občianski aktivisti dlhodobo upozorňujú, že ak by v Bratislave existovali dobre rozvinuté sociálne služby, problém bezdomovectva by bol oveľa menej vypuklý. Prevažnú časť, okolo 80 percent, bezdomovcov v hlavnom meste podľa neziskových organizácií tvoria muži. Viac ako polovica ľudí bez domova má vek od 40 do 64 rokov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.