Pri výročí potlačenia revolúcie spustili v Maďarsku vlajku na pol žrde

Archívna snímka Foto: Ilustračné foto: TASR/Ladislav Vallach

Budapešť 4. novembra (TASR) - Pri príležitosti 60. výročia potlačenia protikomunistickej revolúcie Maďarov v roku 1956 a vpádu sovietskych vojsk do Maďarska dnes v Budapešti s vojenskou poctou vztýčili pred parlamentom štátnu vlajku, ktorú potom spustili na pol žrde, informovala agentúra MTI.

Pietneho aktu na Kossuthovom námestí sa zúčastnil prezident János Áder, predseda parlamentu László Kövér a náčelník generálneho štábu ozbrojených síl Tibor Benkö.

Dnešný deň je v Maďarsku Dňom národného smútku. Vlajka zostane spustená na pol žrde po celý deň. Vo štvrtok večer si na mnohých miestach krajiny pripomenuli obete revolúcie zapálením sviečok.

Maďari si 23. októbra pripomenuli 60. výročie vypuknutia maďarskej revolúcie z roku 1956. Tú po dvoch týždňoch krvavo potlačila sovietska Červená armáda, pričom zahynulo takmer 3000 ľudí, 12.000 ďalších utrpelo zranenia a približne 200.000 utieklo na Západ.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.