Richard Müller ako Nespoznaný prichádza do kín po celom Slovensku

Richard Müller. Foto: TASR - R. Bihary

Bratislava 5. novembra (TASR) - Richard Müller patrí už 25 rokov k najvýraznejším osobnostiam domáceho hudobného priemyslu. Jeho pesničky ovplyvnili generácie Slovákov a Čechov, jeho albumy má doma viac než milión ľudí. Zažil dramatický vzostup v 90. rokoch i pád v novom miléniu. Pred desiatimi rokmi vyhlásil, že s hudbou nadobro končí, no odvtedy sa už niekoľko ráz vrátil na scénu za potlesku vypredaných koncertných hál. Čo sa skrýva za svetlami reflektorov a akú cenu musí Richard Müller platiť za to, aby mohol robiť prácu, ktorú má rád? Aj to odhaľuje dokumentárny film Richard Müller: Nespoznaný, ktorý prináša intímny rez do života tejto legendy.

Režisérom filmu je dokumentarista Miro Remo (Arsy-Versy, Comeback, Cooltúra), kreatívnym producentom Marek Kučera. Počas trojročného nakrúcania sa pokúsili vyskladať mnohovrstevný portrét svojho obľúbeného speváka. Film sa nakrúcal počas príprav a turné Müllera s kapelou Fragile v rokoch 2013 až 2016. Snímka však nezobrazuje len lesk reflektorov či okázalú tvár vystúpení, ale najmä tvrdú prácu, ktorá sa skrýva za Müllerovými úspechmi. Nekonečné cestovania, úsmevy pri rozhovoroch s cudzími ľuďmi, izolácia, stres a únava - aj to je cena, ktorú musí spevák platiť za to, že môže robiť svoju hudbu. Vďaka jeho osobným filmovým archívom sa dokument vracia zo súčasnosti späť do jeho umeleckej aj osobnej minulosti.

"Témy ako Richardova choroba, skúsenosti s drogami, vzťahy so ženami sa vo filme tiež čiastočne objavia. Ale my sme sa, pravdaže, neznížili na úroveň bulváru. Snažili sme sa tieto momenty zaradiť do kontextu Richardovho života tak, aby ho divák mohol lepšie a komplexnejšie pochopiť. Nemyslím si však, že Nespoznaný je kontroverzný film," komentoval snímku jej režisér Remo a dodal: "Nazdávam sa skôr, že je to film ľudský, film o obdivuhodnom umelcovi, ktorý stále bojuje a to aj navzdory životným komplikáciám, ktoré sa na neho rokmi 'navešali'."

V deväťdesiatminútovom dokumente vystupujú aj viaceré osobnosti slovenského a českého šoubiznisu ako napríklad Dan Bárta, Helena Vondráčková, Martin Dejdar, Marián Čekovský, Adela Banášová, Ján Kuric či Michal Horáček, ktorí sa zamýšľajú nad aurou, úspechmi aj pádmi Müllera. Nechýbajú ani rozhovory s osudovými ženami jeho života - Soňou Müllerovou, Ivou Bittovou a Vandou Wolfovou. "Odvaha a úprimnosť, s akou Richard Müller a jeho tím k sebe vpustili filmový štáb, ktorý bez príkras a pátosu ukazujú každodennú bitku o zajtrajšok, je na slovenské pomery takmer bezprecedentná. Film sa tak stáva nielen pokusom o portrét tohto slávneho speváka, ale aj pokusom o portrét slovenského šoubiznisu," povedal na margo dokumentu producent Ivan Ostrochovský.

Film Richard Müller: Nespoznaný prináša do kín po celom Slovensku od 17. novembra Asociácia slovenských filmových klubov. Trailer je dostupný na www.youtube.com/watch?v=INv8CYgW99Y. TASR informovala PR manažérka Zuzana Kizáková.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASRPridaj komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.